trende

OSGB Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

OSGB Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bursa OSGB Hizmeti almak istiyor ve aklınızda bir çok soru varsa 0551 254 56 38 numarasından bizimle iletişim kurabilir yada sizin için hazırladığımız bu başlığı okuyabilirsiniz. Bursa OSGB Listesi başlıklı yazımızda OSGB Hizmeti Alırken Dikkat etmeniz gereken noktalara dair bir atıf yapmıştık. isterseniz bağlantıya tıklayarak ilgili yazıya gidebilirsiniz.

Bursa OSGB Listesi başlıklı yazımız

Aşağıdaki başlıkları kontrol ederken Aldığınız İSG Faaliyetlerinin etkinliğini kontrol edebilir, doğru hizmet anlayışı hk sizde genel bilgilere sahip olabilirsiniz.

OSGB Firmasının Yetkili bir İBYS Yazılımı kullanıyor mu?

İSGGM Tarafından yayınlanan duyuruda da belirtildiği üzere 2018 yılından bu yana OSGB Firmaları tarafından kullanılması zorunlu olan İBYS Yazılımı ‘nı İSG Hizmetlerini size bağlı bir uzman tarafından almıyor, bir OSGB ‘den hizmet alıyorsanız, hizmet aldığınız osgb firmasının ibys yazılımını aldığı ve verdiği eğitimleri bakanlığa gönderiyor olması gerekli bu işlemin yapılıp yapılmadığını kontrol etmeniz sosyal uygunluk, mevzuata uygunluk açısından ileride başınıza gelebilecek sorunları başta çözmenizi sağlayacaktır.

İSG Atamalarını Kontrol Ediyor musunuz?

2018 yılından bu yana Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak yürütülen İBYS Yazılımı süreçlerinde en önemli etkenlerden biri İBYS Entegratör Firmaları ‘nda istedikleri en önemli özelliklerden biride OSGB firmalarından hizmet alan işyerlerinin kendilerine atanan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin sisteminizde halen bulunup bulunmadığı konusunu her gün kontrol etmeniz zor. Ancak kullanılan ibys yazılımı ‘nda bu özelliğin var ve aktif olarak bulunduğunu kontrol edebilirsiniz. Sistem basit olarak isgkatipten bir atama veya düşme işlemi yapıldığında size mail olarak yada sms halinde ulaşmasını sağlıyor eğer herhangi bir nedenle bu atamalar düşer yada düşürülürse sistem hem isg profesyöneline, hem hizmet alan işyerine bu konu hakkında bir bilgilendirme yapıyor.

İSG KATİP Sisteminden OSGB Firmasını denetleyebilirsiniz.

Çok yakın zamanda bu konuyu isgkatip sistemi sistemde tanımlı olan telefon ve mail adreslerine otomatik olarak yapmayı planlıyor, ancak bu zamana kadar yinede sizlerin bu işlemi ibys yazılımı üzerinden takip etmeniz gerekmektedir. İSGKATİP sistemine giriş yaptığınızda sözleşmeler başlığında tehlike sınıfınıza uygun şekilde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı atandığını kontrol edebilirsiniz, herhangi bir atama eksikliği varsa atamanın tekrar yapılmasını isteyebilirsiniz. Bursa piyasasında bazı osgb’ler atamaları yapmayıp fatura kesmeye devam ederek, sizlerin aslında hizmet almadan, yada size atanması gereken isg profesyönelini başka firmalara da kiralayarak maliyetlerini düşürebilir. Bu nedenle sizlere daha düşük fiyatlı bir osgb hizmeti sunuyor olabilir. Herşey iyi giderken bu konu bir sorun teşkil etmiyor olabilir, ancak bir kaza yaşandığında asli göreviniz olan İSG Hizmeti alma zorunluluğunu yerine getirmediğiniz, bu hizmeti almaktan kaçındığınız düşünülerek asli kusurlu görünmenize neden olabilir.

İSGKATİP sistemini eğer ilk kez duyuyorsanız İSGKATİP Nedir? başlıklı yazımızı okuyarak sistem hakkında genel bilgi sahibi olabilirsiniz.

Atamalar Yapıldı İSG Firmanızın takibini yapıyor musunuz?

Bazı OSGB ‘ler İSG Profesyönellerine uygulaması yasak olmasına rağmen 2 iş verebiliyor, böylelikle maliyetlerini düşürdükleri için sizlere güya daha düşük bir ücret sunabiliyorlar. Ancak bu durum sizlere atanan İSG Profesyönelinin işlerinin bölünmesi sebebiyle doğru hizmet almanıza büyük bir engel oluşturmaktadır. İSG hizmet sektörü olması sebebiyle takibi oldukça zor bir süreçtir.

Bu sebeple sizlere piyasanın çok altında teklif veren firmalara karşı daha tedirgin ve dikkatli olmanız alacağınız hizmeti takip etmek açısından bir farkındalık oluşturacaktır. Size ataması yapılan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin geleceği süreler isgkatip sistemi üzerinde yapılan atamalarda görebileceğiniz gibi, çalışan sayınıza göre az tehlikeli sınıfta iseniz, çalışan başına 10 dakika, tehlikeli sınıfta iseniz çalışan başına 20 dakika ve çok tehlikeli sınıfta iseniz çalışan başına 40 dakika ataması yapılmaktadır.

Örneğin tehlikeli sınıftasınız ve 10 personeliniz var isgkatip sistemi üzerinden isg profesyöneli iş güvenliği uzmanı olarak 200 dakika işyeri hekimi ise 100 dakika atanmış olması gerekmektedir. İSGKATİP Sistemi üzerinden yapılan atamalarda eksiklik gördüğünüzde OSGB Hizmeti aldığınız OSGB Firmasını arayıp, atamaların güncellenmesini talep edebilirsiniz.

Tarafınıza Atanan İSG Profesyönellerinin Geçirdiği Denetimler Hk. Bilgi Sahibi olun…

Türkiye’de tüm OSGB ‘lerde olduğu gibi sık sık Bursa OSGB Firmaları da denetlenmekte ve Bursa OSGB Firmalarında çalışan İSG Profesyönellerinin gittikleri firmalarda da denetim faaliyetleri İş teftiş grup başkanlıkları tarafından yürütülmektedir. İSG Profesyöneline yada hizmet almayı düşündüğünüz OSGB Firmaları için geçmiş teftiş raporları hk bilgi talep edebilir ve İSG Profesyönelinden kaynaklanan denetim eksikliklerinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İSG Profesyönelinin yada OSGB Firmasının aldığı ceza puanlarının çıktısını isgkatip üzerinden size göndermelerini talep edebilirsiniz. Böylelikle size hizmet sunacak firmanın işini yapmaması sebebiyle aldığı bir ceza olup olmadığını görebilir, işine ne kadar önem verdikleri hk bilgi sahibi olabilirsiniz.

İSG Profesyönelinizi tanımak için zaman ayırın.

Alacağınız OSGB Hizmeti kilit rol olan İSG Profesyönllerinin özgeçmişlerine mutlaka göz atın. İnternet üzerinden (varsa) araştırma yazılarını mutlaka okuyun. Sosyal medya hesapları, internet siteleri bugün sizleri yüzyüze mülakatlardan daha fazlasını sunacaktır. Bu kişiler Firma ziyaretlerinizde çalışanlarınızla ve işvereninizle zaman zaman muhatap olacaklar. İletişim seviyesi düşük bir İSG Profesyöneli, işletmenizde İSG Faaliyetlerinizin yürütümünde sizin için bir engel olabilir. OSGB Hizmeti sunarken Çalışma ahengine uygun olmayabilir. İlk araştırmalarınız bu gibi sıkıntıların oluşmaması, taleplerinizi iyi anlamanız ve İSG Profesyönelinin size sunacağı katkıların anlaşılması adına çok önemli bir noktayı oluşturmaktadır.

OSGB Hizmeti Aldığınız OSGB ‘yi tanımaya çalışın!

Dijital dünya’da sosyal medya platformları bir çok konu için referans olmaktadır. Hizmet aldığınız ve anlaşmak istediğiniz osgb firmalarının sosyal medya hesaplarını, firmanızı ziyaret edecek isg profesyönellerinin özellikle iş ve çalışma alanına yönelik yazdığı haber ve içeriklerinin var olup olmadıklarını gözlemleyerek, İSG Faaliyetleri konusundaki yetkinlikleri hakkında linkedin, instagram, facebook ve kurumsal ve kişisel web sitelerine göz gezdirebilir, yada OSGB Firma ziyareti için ofislerine uğrayarak çalışanlarla kısa bir sohbet ile deneyimleme yöntemiyle bazı fikirler edinebilirsiniz.

Bursa OSGB Sektör’de yaşanan olumsuz tecrübeleri deneyimleme fırsatı bulması, alanında tecrübeli çalışanları ve İSG alanında Doktora sahibi yöneticileri ile müşterilerine bu mağduriyetleri yaşatmadan takip edilebilir ve sürdürülebilir bir İSG Hizmeti sunmayı amaçlıyor. Bu konularla ilgili dilediğiniz zaman ulaşabileceğiniz 0 551 254 56 38 telefon numarası üzerinden bize ulaşabilirsiniz. Size özel çözümlerimiz için her zaman buradayız.

Bursa OSGB İletişim sayfamızdan bizimle iletişim kurabilir yada aşağıda bulunan teklif formunu doldurarak size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

En kısa sürede görüşmek üzere hoşçakalın 🙂

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Halim ASA İSG Danışmanlığı
  Halim ASA İSG Danışmanlığı
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?