trende

İSGKATİP Nedir?

İSGKATİP Nedir?

Açılımı İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt Takip İzleme Programı olan ve erişim adresi ise, eski haliyle isgkatip.csgb.gov.tr , mevcut haliyle ise isgkatip.ailevecalisma.gov.tr adresinden erişilebilen, İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti alan firmalar ile OSGB’ler yani Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri arasında ilgili web sitesi aracılığıyla sözleşme, atama işlemlerinin yapılması, onaylanması gibi işlemlerin takibinin yapıldığı sistemin genel adı olarak tanımlanmaktadır.

İSG KATİP ÜZERİNDEN YAPILAN ATAMALAR

İSG KATİP Sistemi üzerinden yapılan atamalar genel olarak ikiye ayrılır, şu an için aktif hizmet olarak İSGKATİP Sözleşme / Atama işlemleri bulunmakla beraber ilerleyen günlerde aynı sistem üzerine başka başlıklarında aktif edilmesi İSGGM Gündemindedir.

İSGKATİP SİSTEMİNDE İÇE GÖREVLENDİRME

OSGB Personellerinin göreve başlatılması amacıyla, SGK Girişleri yapılmış İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi, Diğer Sağlık Personeli gibi İSG Profesyönellerinin üzerine OSGB aracılığıyla firma atamalarının yapılabilmesi amacıyla öncelikle içe görevlendirme yapılarak, bu kişilerin ilgili OSGB bünyesinde çalıştığını göstermek amacıyla yapılan görevlendirme şeklidir. Temel olarak bir kurum içi görevlendirme şeklinde düşünülebilir.

İSGKATİP Sistemi Üzerinde İçe Görevlendirme İşlemleri

İSGKATİP SİSTEMİNDE DIŞA GÖREVLENDİRME

Bir önceki başlıkta anlattığımız içe görevlendirme işleminin tamamlanmasının ardından Örneğin Bursa da hizmet veren bir Bursa OSGB Firması sizinle anlaştı ve firmanıza içe görevlendirme yaptığı isg profesyönelini sizin firmanıza bu kez dışa görevlendirme olarak atar. Temel olarak bu işlemi çalışanınızı dış görevlere gönderdiğiniz zaman hazırladığınız dışa görevlendirme belgelerine benzetebilirsiniz.

İSGKATİP Sistemi Üzerinde Dışa Görevlendirme İşlemleri

Bu işlemler tamamen dijital ortamda yapılır. İSGKATİP Sistemine herkes giremez sadece sistemi kullanmaya yetkili işveren veya tanımlanmış işveren vekili giriş yapabilmektedir. Eğer işveren olmanıza rağmen isgkatip sistemine giremiyorsanız. Bağlı bulunduğunuz sgk il müdürlüklerine giderek, işveren ilişkileri bölümünden bu konuyla ilgili bilgi vererek sisteme girişinizi sağlayabilirsiniz.

İSG KATİP SİSTEMİNDE SÖZLEŞME ONAYI NASIL VERİLİR?

Bir OSGB ‘den hizmet almaya başladınız, ve size atama yapıldığını öğrendiniz, bu atamayı onaylamak için öncelikle isgkatip.ailevecalisma.gov.tr (yada isgkatip.csgb.gov.tr) adresine işveren tc kimlik numarası ve e devlet şifresi ile giriş yapılır, gelen sayfada sırasıyla;

  • Kayıtlı Kullanıcı Girişi butonuna tıklanır.
  • Eğer birden fazla sicil varsa hangi sicile atama yapıldığını öğrenerek çıkan listeden ilgili sicil seçilir ve tekrar
  • Kayıtlı Kullanıcı Girişi butonuna tıklanır.
  • Gelen sayfada Hizmet Alan Kurum modülüne tıklanır
  • Açılan listede sözleşmeler butonuna tıklanır.
  • sağ bölüme gelen sözleşmlerden Onay bekliyor olanlar görülerek üzerine tıklanır ve üst bölümde aktif hale gelen
  • Onayla butonuna basılır, çıkan ekranda kayıt butonuna tıklanır.

Aynı işlemi iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi eğer dsp zorunluluğunuz varsa dsp içinde yaparak bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

Atama Yapılan Sicil İSGKATİP üzerinde görünmüyor

Özellikle inşaat firmalarında başa gelen bu durum genelde yeni açılan sicillerde ortaya çıkmaktadır. Eğer sizde işyeri sicilinizi yeni açtıysanız ve sicillerin görünmesi gereken alanda bunu göremiyorsanız, E-Bildirge Kullanıcısını Güncelle bağlantısına tıklayıp karşınıza gelen uyarıda bildirdiği şekilde 3 iş günü içerisinde tekrar deneyebilir, yada bağlı bulunduğunuz sgk il müdürlüğünde işveren ilişkileri bölümüne giderek konuyla ilgili görüşme gerçekleştirebilir ve yukarıdaki işlemleri tekrar uygulayabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?