trende

İşe Giriş Sağlık Raporu Ücreti Kim Öder?

İşe Giriş Sağlık Raporu Ücreti Kim Öder?

İşe giriş sağlık raporu ücreti ile ilgili zaman zaman sağlık raporu ücreti konusundaki yazdığımız yeni yazılarımızda değiniyor. Sağlık Raporu hizmeti sektöründeki bir yanlışa dikkat çekmeye çalışıyorduk.

Sağlık Raporu Ücreti Tartışma Konusu Olmamalı

Ancak birkaç gün önce yazının kapak resminde de görebileceğiniz üzere Google üzerinden 30 dk ‘da sağlık raporu ‘nuzu alın gibi bir reklam görünce neye uğradığımı şaşırdım. Aynı firmanın web sitesine girdiğimde net ve okunabilir, hiç bir açıklama olmadan açıkça işe giriş sağlık raporu ücreti çalışandan alınır yazıyordu.

Periyodik Sağlık Raporu ücreti çalışandan alınmaz

Bu bilginin tamamen yanlış olduğunu önceki yazılarımızda belirtmiştik. Ancak yine de tekrar etmek gerekirse. 6331 Sayılı Kanun 15 Nolu Madde Sağlık Gözetimi başlığı ile bu konu net olarak belirlenmiş. Periyodik sağlık muayenelerinde işveren tarafından yaptırılmalı ve sağlık ve güvenlik giderleri asla çalışanlara yansıtılmamalıdır.

Bu konunun suistimal edilmesi sebebiyle 20 Ocak 2022 tarihinde yeni bir yönetmelik yayımlandı. Çalışanların sağlık gözetimlerini isgkatip üzerinden yapılacak bir sözleşmeye bağlamayı hedefleyen bu yönetmelikte. osgb firmaları ‘nda İSG Hizmetlerini isgkatip sistemi üzerinden sözleşme yapılıp isg giderlerinin maliyetlerini işverenin karışlaması yönüne gidildiği gibi, sağlık raporu hizmetin de de sabit tıbbi tetkik mekanları olan çasmer, osgb ve isgb ‘ler ile isgkatip üzerinden sözleşme imzalanarak, sağlık gözetimi hizmetlerininde bu şekilde sunulması zorunluluğunu getiriyor.

OSGB Sağlık Raporu Ücretleri

Yeni yapılan değişiklikler ile birlikte sağlık gözetiminde küçük gibi görünen ama en önemli konu olan maliyetlerin çalışana yansıtılması sorununun önüne geçecek ve bu sorunu tarihe gömecek gibi görünüyor. Artık çalışanlar isgkatip üzerinden sözleşme imzaladıkları sabit tıbbi tetkik mekanları ‘ndan sağlık raporlarını yaptırırlarken herhangi bir ücret ödemeden çıkıp, aylık olarak işyerinden gelen kişi sayısına göre yapılacak faturalandırma ile işyerine bu hizmetlerini faturalandırabilecekler.

Zaman zaman İSG Danışmanlığı sunduğumuz müşterilerimizin sorularına bu yönde doğru cevaplar vermeye çalıştığımız için bir çok hikayeye ortak olduk. Bu sorunlarının çözüldüğünü görmek bizim için mutluluk verici.

Doğru danışmanlık hizmetleri için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çalışanlarınızın sağlık gözetimlerini anlaşmalı çözüm ortaklarımız ile sabit tıbbi tetkik mekanları, tıbbi laboratuvarlarımız, osgb firmalarımız aracılığıyla gerçekleştirmek için sadece whatsapp üzerinden yada telefonla arama yada mesaj göndermeniz yeterlidir.

Çasmer, Çalışan Sağlığı Merkezi, Sabit Tıbbi Tetkik Mekanları, Tıbbi Laboratuvar ihtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

20.01.2022
3.290
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?