trende

portör muayenesi

portör muayenesi

portör muayenesi nedir?

portör muayenesi, işe giriş sağlık raporu alacak personellerin özellikle gıda ve buna bağlı işlerde çalışacaklardan istenen tetkiktir. Burada portör muayenesinin amacı, çalışanın, gıda yolu ile bulaşabilecek bir hastalık taşıma durumunun tespitini hedefler. Bu laboratuvar çalışmalarının tümüne portör muayenesi adı verebiliriz. Portör muayenesi veya portör testi ‘nde birden fazla testi barındırır. Aşağıda portör muayenesinde bulunan tetkikleri görebilirsiniz. Yani temiz bir portör muayenesi raporu almak istiyorsanız, bu tahlilleri yaptırmak ve hepsinin sonuçlarının temiz olması gerekir.

portör muayenesi bursa konum almak için tıklayın

portör muayenesi hangi tetkiklerden oluşur?

boğaz kültürü, gaita kültürü, gaita mikroskopisi, boğaz mikroskobisi tetkiklerinden oluşmaktadır.

portör taraması zorunlu mudur?

Bir sağlık taraması olarak düşünebileceğimiz portör muayenesi 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu‘nun Madde 126 ve 127 ‘ye göre gıda üretim yerleri ve sıhhi müesseselerde çalışanların bulaşıcı hastalık taşıyıcılığı yönünden her 3 ayda bir yapılması kanuni olarak gerekliydi. 2011 yılında yapılan değişiklik ile portör muayenesi hijyen eğitimi alma zorunluluğu gelmiş, Bu değişiklik bazı kesimlerce yanlış anlaşılarak, portör muayenesinin gerekli olmadığı kanısını uyandırmıştır. Fakat 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 126. maddesi bulaşıcı hastalığı olanların gıda ile ilişkili işlerde çalışma engelini ifade etmesi sebebiyle, çalışanın bulaşıcı hastalığı olup olmadığının kontrolü ve belgelenmesi şartını ortaya koymaktadır. Bu sebeple net olarak portör muayenelerinin zorunlu olduğunu söyleyebiliriz.

yukarıdaki bilgilere baktığımızda net olarak portör muayenesinin kaldırılmadığını görebiliriz, portör muayenesi, bulaşıcı hastalığın mevcut olup olmadığını anlamada en önemli faktörlerden biridir.

Portör Muayenesi Hangi işlerde yapılmalıdır?

  • Bar, gazino, restaurant, kafe
  • Her türlü gıda üretim, dağıtım ve servis işleri
  • Kuaför, berber, güzellik salonu
  • Her türlü gıda üretim, dağıtım ve servis işleri
  • Pansiyon, motel, otel veya turistik tesisler
  • Sauna, hamam

portör muayenesi nekadar sürede bir tekrarlanmalı?

Portör muayenelerinin 6 ayda bir yenilenmesi idealdir.

Hijyen Eğitimi portör muayenesinin yerini almıyor mu?

Hijyen eğitimi, bulaşıcı hastalığın ilgili çalışanda var olup olmayacağı konusunda bilgi veremez, sadece yakalanmamak için gerekli başlıkları anlatan ve yakalandıktan sonra yapılması gerekenler hk bilgi verir, portör muayeneleri ise bir tespit yapması açısından önemlidir.

portör muayene ücreti ne kadardır?

Her geçen yıl, piyasa şartlarında değişen fiyatlar olmasıyla birlikte ortalama 150 TL – 250 TL gibi bir ücret ile portör muayenesini yaptırabilirsiniz. Portör muayenesi ücretleri ile ilgili net fiyatlar için yukarıdaki bağlantılarda bulunan iletişim bilgilerinden yada 0551 254 56 38 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki tablodan ilgili tetkikleri seçerek, güncel fiyatlarıda görebilirsiniz.

23.07.2021
5.685
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?