trende

yüksekte çalışma eğitimini Kimler Verebilir?

yüksekte çalışma eğitimini Kimler Verebilir?

yüksekte çalışma eğitimi çalışanların, yüksekte çalışmaya bağlı olan risklerden korunmasını sağlayacak malzeme ve davranışları öğrenmesini sağlayan uygulamalı ve teorik olarak gerçekleştirilen bir eğitim modülüdür.

yüksekte çalışma eğitimi dikkat edilecek konular

Bu yönüyle yüksekte çalışma eğitimi;

Proaktif bir çalışma içerir.

Yüksekte Çalışma ‘ya bağlı olarak özel risklere yoğunlaşır.

Yüksekte Çalışma sırasında kullanılacak ekipmanların kullanımını da kapsayan geniş bir eğitim olarak algılayabiliriz.

Çalışanlarınızın yüksekte yapacağı çalışmalarda karşılaşacağı riskleri tanımlayabilmesi, bu risklerden korunabilmesi adına en önemli adımı oluşturmaktadır.

Bu yönüyle gerçekleştirilecek bir yüksekte çalışma eğitimi etkinliğinde en önemli konu risk ve tehlikeler hakkında bilgi sahibi olan çalışanlar yetiştirme eğiliminde olması, alacağınız eğitimin verimliliğini en üst düzeye çıkaracaktır.

yüksekte çalışma eğitimi konu başlıkları nelerdir?

yüksekte çalışma nedir?

kimler yüksekte çalışabilir?

yüksekte çalışma eğitimini kimler verebilir?

yüksekte çalışma eğitimleri hangi sürede yenilenmelidiri?

yüksekte çalışma yaparken kullanılacak ekipmanlar

yüksekte çalışma sırasında güvenlik adımları

yüksekten düşme sonucu oluşabilecek hasar analizi

hukuki süreçler…

yukarıda görebileceğiniz gibi bu başlıkları arttırabiliriz. Ancak konunun başında da belirttiğim gibi yüksekte çalışma eğitimini alacak işyerleri yada çalışanları temel olarak çalışanlarının yüksekte çalışma sırasında bulunan riskleri tanımlayabilmesi sağlanır ve bu risklere karşı oluşturulacak güvenlik adımları uygulaması aksiyon haline geçerse çalışanlarınızın bu risklerden korunmasını sağlayabilirsiniz.

Yüksekte Çalışma Eğitimini kimler verebilir?

konuyu bu noktaya kadar getirdikten sonra yüksekte çalışma eğitimini kimlerin verebileceği konusuna tekrar bir dönüş yaparsak, bu konuyla ilgili bakacağımız, kanun ve bir kaç yönetmelik bulunmaktadır.

6331 Sayılı Kanun ve İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği, Çalışanların Temel İSG Eğitimleri Usul ve Esasları hk. Yönetmelik ve yüksekte çalışmayı tanımlayabilmek için ise Yapı işlerinde İSG yönetmeliği gibi yönetmelikler incelendiğinde net olarak Yüksekte çalışma eğitimini şu kişi yada kurum verebilir ifadesine rastlayamazsınız.

Yönetmelik ve kanunun bazı maddeleri uygulayıcı yada tarafların (bazen bu hukuki boyutta hükme alan açma olarak tanımlanabilir.) Net ibareler kullanmaktan kanun koyucu kaçınabiliyor. Yüksekte çalışma eğitiminde de aynı yöntem kullanılmış. Özel risklere karşı çalışanların eğitimine yer veren kanun koyucu, bu eğitimi kimlerin vereceği konusunu yeterliliğe ve ilgili riske uygun niteliğe sahip kişiler tarafından gibi bir tanım koyuyor.

Eğitim Sorumluluğu Bilincinde Olun!

Burada, iş güvenliği uzmanlarının yaptığı çalışmalara bağlı olarak, net bir şekilde bu eğitimleri verebileceğini söyleyebiliriz. Ancak burada yüksekte çalışma eğitimi sonrasında alınacak sorumluluklarda göz önüne alınarak bu eğitimlerin verilmesi. Yüksekte çalışma işlerinde karşılaşılacak tehlikelerde çalışanların doğru kararlar almasına katkı sağlayacaktır.

Bu yönüyle ya İş Güvenliği Uzmanı kendini geliştirmek için bu eğitimleri profesyönel eğitim kurumlarından eğitim alarak becerisini arttırma yoluna gitmeli.

Burada önemli noktalardan biride kişisel gelişimini sağlayan iş güvenliği uzmanının bu gelişim sonucunda gelirini arttırması yaklaşımı ön planda olmalıdır. Yoksa yüzlerce sertifika alıp yine “asgari ücret” ‘e talim bir yaklaşım olacaksa bu eğitimleri alıp hem para hem zaman harcamanızın bir manası kalmayacaktır.

Yada bu işi profesyönellere bırakma yolunu seçeceksiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi, piyasada her gün özellikle bursa osgb firmaları, kütahya osgb firmaları, balıkesir osgb firmaları gibi osgb sektörü tarafından kabul görmüş bölgeler ‘de osgb firmaları tarafından ücretsiz periyodik kontrol, ücretsiz yangın tahliye tatbikatı eğitimi gibi beyanlar görebiliyoruz.

Bu gerçek profesyönellerin yetişmesinin önünü tıkadığı gibi sektörü de baltalayan bir yaklaşım. Bugün ücretsiz yaptığınız her iş sizin ve sektörün yarınından çalmak anlamına geldiğini unutmayın.

Eğer yapacağınız şey bir iş ‘ise mutlaka bir karşılığı olması gerektiğini unutmayın.

Bursa, İstanbul, Kütahya ve çevre illerinde yüksekte çalışma eğitimleriniz için 0551 254 56 38 numarasından telefon ve whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?