trende

İKAM İş Kazaları Araştırma Merkezi Kuruluyor

İKAM İş Kazaları Araştırma Merkezi Kuruluyor

İKAM kuruluyor… İş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü tarafından bugün yayınlanan duyuru metninde iş kazalarının teknolojik imkanlarla simüle edilerek, iş kazalarının gerçek kök nedenlerinin bulunması ve tekrar yaşanmasını önlenmek üzere gerçekçi önlemlerin alınmasını amaçlıyor.

2012 yılından bu güne sıfır iş kazası sloganıyla devam eden İSG çalışmaları…

İş Sağlığı ve Güvenliği faaliyetlerinde en ön saflarda yer alan İSG Profesyönelleri, İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personeli ve OSGB Firmaları içinde önemli bir kaynak oluşturacak olan İKAM çalışmalarını dikkatle takip ediyor olacağız.

ikam kuruluyor
ikam kuruluyor, iş kazaları araştırma merkezi

İşyerlerinde meydana gelen kazaların araştırılarak, her türlü teknolojik imkân ile olayın simüle edilip gerçek kaza kök nedenlerinin ortaya konulmasına, bu vesileyle de benzer iş kazalarının tekerrürünün önlenmesine yönelik Genel Müdürlüğümüz bünyesinde “İş Kazaları Araştırma Merkezi (İKAM)” kuruyoruz.

Kaynak: https://www.csgb.gov.tr/isggm/haberler/is-kazalari-arastirma-merkezi-kuruluyor/

İş Kazaları Araştırma Merkezi’nin yasal dayanağını, kurum yapılanmasını, kurumsal kapasite ihtiyaçlarını ve çalışma prensiplerini çalışma gruplarınca değerlendirmek üzere bir İSGGM tarafından düzenlenen Çalıştay ‘da İSGGM, İSGÜM, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Kamu Kuruluşları yer aldı. Açılış konuşmasını İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Doç. Dr. Muhittin Bilge gerçekleştirdi.

İKAM Türkiye ‘deki Artan İş Kazalarına Bir Son Vermeyi Hedefliyor

Bilge; Türkiye ‘de yaşanan iş kazalarının 2012 yılından bugüne seyrine dikkat çekerek;

 “İKAM’ın iş kazalarını teknik olarak inceleyebilecek, sebep-sonuç ilişkisinde kazaların önlenmesine yönelik çalışmaları yürütecek, risk yönetimi bilincine sahip, kazalar sonucunda oluşabilecek çevresel etkileri inceleyebilecek ve önceden gerekli önlemlerin alınmasını sağlayabilecek bir merkez olmasını planlıyoruz”

İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Muhittin Bilge İKAM ‘ın iş kazalarını önlemede önemli bir merkez olacağını vurguladı.

Çalıştay ‘da İSGÜM Genel Müdürü Gizem Naz Dölek tarafından “İKAM Kurulum Süreci İçerisinde Yapılanlar” konulu sunum yapılmış. İş Kazaları Önleyici Araştırmalar Bölüm Sorumlusu Şehmus Ünverdi tarafından “İKAM Yapılanması ve Grup Çalışmalarından Beklentiler” sunumuyla devam edilen çalıştay ‘da Merkezin kurumsal yapısı ve işleyiş şekilleri hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. Toplantının son bölümünde gerçekleştirilen katılımcı sorularına yanıt verilerek çalıştay tamamlanmıştır.

Türkiye ‘ye Özgü Kaza Araştırma Metodu Oluşturulmasını Hedefliyor

İşyerlerinde meydana gelen kazaların araştırılması, yaşanan kazaların gerçek kök nedenlerinin meydana çıkarılması ile iş kazalarının asıl faktörlerinin ortadan kaldırılması, kazaların tekrarının önlenmesi amacıyla kurulması hedeflenen İKAM ‘da hedeflenen bir diğer amaç ise Türkiye ‘ye özgü bir kaza araştırma metodu oluşturma hedefine odaklanmaktadır.

Sonuç olarak İKAM tarafından Kaza Olaylarının İnceleme sonuçlarının ardından Ortaya çıkacak metodun standartlaştırılarak. Türkiye ‘de İSG faaliyetlerinin içerisinde olan Tüm İSG Profesyönelleri ile paylaşılarak Profesyönellerin mesleki gelişimlerine katkı sunularak, hizmet sundukları sahada yapılacak araştırmalarda kullanacakları dökümanların zenginleştirilmesi hedeflenmektedir.

Sonuç olarak Kaza araştırma sonuçlarının Türkiye ‘de faaliyet gösteren 2 milyon işyeri ve 23 milyon çalışana ulaştırılması İKAM ‘ın ana hedefleri arasında yer almaktadır.

16.12.2021
769
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?