trende

Bursa OSGB Hizmeti

Bursa OSGB Hizmeti

Bursa OSGB Hizmeti

Profesyonel olarak hizmet veren Bursa osgb firmaları iş sağlığı ve güvenliğini sağlamaktadır. Ortak sağlık ve güvenlik birimi olarak açılımı yapılan bu terim çalışmalarıyla çok büyük öneme sahip olmaktadır. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından yetkilendirilerek iş yerlerine, iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi vermektedir. Bu sayede iş yerlerini daha donanımlı hale getirerek bireylerin fiziki ve tıbbi kişiliğe sahip olmasını sağlamaktadır.

Bursa OSGB İhtiyaçlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz

  Haziran 2012 tarihinde faaliyete giren olan Ortak Sağlık Güvenlik Birimi, son yıllarda çalışmalarına daha da yoğunluk vermektedir. Bunun sebebi bakanlığın ş güvenliği ve iş sağlığı alanlarında attığı adımlar, işyeri üzerindeki denetimlerini sıklaştırmalarından kaynaklanmaktadır. Bu sıklaştırma sonucunda piyasa içerisinde yüksek sayıda iş güvenliği uzmanına ihtiyaç duyulmuştur.

  Diploması uygun birçok birey iş güvenliği sertifikası aldıktan sonra İSG uzmanı yani iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilir. Bu bireyler OSGB genelinde çalışmalarını sürdürmekte ve sözleşme hakları bu birimlerin çatısı altında korunmaya devam etmektedir.

  OSGB kapsamında iş güvenliği uzmanı olan bireyler, işyeri hekimleri ve yönetmelikte tanımlanan diğer sağlık görevlileri de yer almaktadır. Bu kişilerin en temel görevi işyerlerinin iş ve işçi sağlığı ile iş güvenliğinin sağlanması alanındaki eksikliklerini tespit etmektir. Aynı zamanda kanunlara uygun olacak şekilde yapılacak düzenlemelere rehberlik etmelidir.

  OSGB Ne İşe Yarar?

  Bursa osgb firmaları iş yerlerinde sağlık ve güvenlik ortamı oluşturur. Çalışma bakanının yetki verdiği bu firmalar birçok önemli işleve sahiptir. Ortak sağlık güvenlik birimi tehlikeli iş ortamlarını çok daha güvenli duruma getirmektedir. Sadece tehlikeli alanlar için geçerli denilemez. Bütün işyerlerinde geçerli olan bu sistem eğitimli ve donanımlı personelleri görevlendirir. Bu personeller işyeri sahiplerine sağlık ve güvenlik hakkında gereken desteği sağlar.

  İlgili kanunlara göre eğer işyerinizde iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunuz bulunuyor ise OSGB’lere başvuru yapmanız gerekir. Osgb başvurusu sonrası İSG Katip sistemine giriş yapmanız sağlanır.

  İş güvenliği uzmanınız, işyeri hekiminizi ve diğer sağlık görevlilerinizin sözleşmesini başlatmanız istenir. Siz de işyeri olarak gerekli girişleri yapmanız gerekir. Firma da gereken onayları verdikten sonra resmi olarak işbaşı yapmış oluyor. Bu aşamalardan sonra işyeriniz içerisinde tüm sağlık ve güvenlik işlemleri uzmanın sorumluluğu altına girmiş oluyor.

  OSGB Firmaları Nasıl Çalışır?

  Bursa osgb firmaları işyeri hekimi ve işyeri hemşiresine sahip olan firmalara bu hizmetleri vermek üzere Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kişilerden oluşmaktadır. İlk olarak OSGB ve hizmet talebinde bulunan firma bir iş sözleşmesi yapmalıdır.

  OSGB ekibi kendi bünyesinde bulunan çalışanlarını hizmet talep eden firmada görevlendirir. Hizmet alan bireyin yetkili olan personeli e-devlet sistemine giriş yaparak görevlendirmeyi onaylar. Firma resmî olarak bu hizmeti almaya başlamış olarak görünür.

  Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ekibi görevlendirilmiş olduğu personelin sorumluluğu almış olur. Özet olarak firmaya hizmet veren bir sadece bir OSGB personeli değil, koordinatörü ve teknik müdürleriyle OSGB’nin tamamıdır denilebilir.

  Detaylı bir şekilde ortak sağlık ve güvenlik birimi hizmet verilen alanlar şu şekildedir:

  • İş güvenliği eğitimi verilmesi
  • Yıllık eğitim planının sağlanması
  • Risk değerlendirmesi yapılması
  • Risk analiz raporu düzenlenmesi
  • Acil durum halinde uygulanması gereken eylem planı hazırlanması
  • Patlamadan korunma dokümanları
  • Yıllık çalışma planı hazırlanması
  • Yıl sonu değerlendirme raporu
  • Saha gözetimi
  • Uygunsuz olan durumların belirlenmesi ve bildiriminin yapılması
  • İş sağlığının uygulanması bakımından yeni çalışanların işe giriş muayeneleri yapılması
  • İşyerinde bireylere periyodik sağlık muayeneleri gerçekleştirmek
  • iş sağlığı eğitimleri verilmesi

  OSGB Hizmeti Nasıl Alınır?

  İş güvenliği konusunda en fazla merak edilen ve araştırılan alanlardan birisi Bursa osgb nereden alınır sorusudur? Bu önemli birimi oluşturabilmek ve bu alanda yetki sahibi olabilmek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yapılacak görüşmenin sonucu mümkün olacaktır. Bu önemli yetkiyi alabilmek için bakanlığın belirlemiş olduğu şartları taşıyor olmak en önemli faktördür. Bu faktörleri sağlayarak OSGB hizmeti almanın ilk adımını atmış olursunuz.

  OSGB hizmeti nasıl ve nereden alınır konusunda yetkilendirilmiş firmalar da size rehberlik edebilir. En doğru bilgiye sahip olmak için bakanlığın web sitesine giriş yapabilirsiniz.  Gerekli olan yetki şartlarını taşıyıp gereken başvuruları yaptıktan hemen sonra onay geldiği durumda işyerlerine iş güvenliği hizmetlerini vermeye başlayabilirsiniz.

  Firmanızda yer alacak olan iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık görevlilerinin işyerine vereceği hizmetleri kontrol altına almanız gerekir. Aynı zamanda istenen ve gereken raporları düzenli bir şekilde bakanlığa iletme ve genel veri toplama işlemlerine katkıda bulunmanız da çok önemlidir.

  Sorumluluk aldığınız alanlar ile ilgili bakanlığın yazışmalarını takip etmek firmanıza katkı sağlayacaktır. Düzenlenmiş olan eğitimlere temsilci gönderme ve gerekli yasal prosedürlere uyma gibi faktörlere de uyum sağlamanız gerekmektedir. Bu durumda başarılı bir OSGB planı yürütmüş olursunuz.

  OSGB Firmalarının Önemi Nedir?

  Bursa osgb firmaları Bursa genelinde hizmet vermektedir. Bursa’da yer alan işyerlerine güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlar. Ortak sağlık ve güvenlik birimleri, işyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hemşireleri olan firmalara bu hizmetleri sağlamak için Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bireylerdir.

  İlk olarak OSGB ve bu hizmeti alacak firmalar bir iş sözleşmesi yapmalıdır. Ardından ise OSGB kendi bünyesinde bulunan çalışanlarını hizmet alacak firmada görevlendirecektir. Bu işlemleri takiben e-devlet sistemi üzerinden ulaşılan İSG Katip sistemine giriş yapılır. Hizmet alan kişi veya kişiler yetkili bir personel tarafından e-devlet sistemi üzerinden görevlendirmeleri onaylayarak işleme devam eder. Bunun sonucunda birey resmi olarak hizmete ve göreve başlamış sayılır.

  Ortak sağlık ve güvenlik birimi işyerinde güvenlik ve sağlık hizmetinin alınabilmesi için en önemli faktördür. Bu alanda çalışanların ve işyerinde bulunan her nesnenin güvenlik kontrolü sağlanmış olur. Tehlikeli unsurlar barındıran işyerleri bu firmalar sayesinde bilgi ve tecrübe kazanır. Olası bir durumda nasıl davranması gerektiğini bilen bireyler bulunduğu ortamı daha güvenli hale getirir. Bu bakımdan ortak sağlık ve güvenlik birimi firmalarının yeri ve önemi çok büyüktür.

  OSGB Firmaları Ücretleri

  Bursa osgb firmaları farklı hizmetlere göre fiyat teklifi sunmaktadır. İş güvenliği uzmanı olan bireyler kişi başı olarak farklı sınıf ve sürelere göre fiyat belirler. Bu nedenle fiyatı belirleyen iki faktör vardır. Saat bazlı ve işyeri tehlike sınıfına göre belirlenen bu ücretler firma tarafından belirlenmektedir. İş güvenliği ve iş sağlığı hizmeti bir arada alındığı zaman çok daha uygun bir fiyat belirlenmiş olacaktır. Çünkü iki unsurun bir arada yürütülmesi çalışmayı kolaylaştırdığı için maliyete yansımış olacaktır.

  Her OSGB firması sadece kendi il sınırlarında hizmet verebilmektedir. Bu nedenle ulaşım imkânı ve şehrin getirdiği çeşitli faktörler de fiyat unsurunu belirlemekte rol oynamaktadır. Bursa osgb firmaları içerisinden tercih ettiğiniz bir firma ile detaylı görüşme sağlayarak fiyat bilgisine sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda ofise giderek kurumsal yapıları ve alacağınız hizmetler hakkında önemli konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun sonucunda ihtiyaçlarınızı, taleplerinizi belirterek fiyat ve diğer konular ile ilgili konulara hakim olabilirsiniz.

  16.12.2022
  554
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Halim ASA İSG Danışmanlığı
  Halim ASA İSG Danışmanlığı
  Merhaba
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?