trende

En İyi Bursa İş Güvenliği Firmaları

En İyi Bursa İş Güvenliği Firmaları

Bursa İş Güvenliği Firmaları ile bursa ve çevresindeki işyerlerinde osgb hizmeti sunmak için yetkilendirilen firmaları ifade eder.

En iyi iş güvenliği firmaları arayışı ise işyeri sahiplerinin iş güvenliği sürecini en olumlu şekilde yönetmeyi istemesidir. Osgb firmaları olarakta anılan bu firmalar aslında 6331 sayılı kanun ile oluşturulan bir kapsama sahiptir ve hukuki düzlemde bir yer edinmektedir. Bu firmaların amaçları ise çalışanların ve 3. tarafların, iş güvenliğini sağlamak amacıyla firmalara rehberlik etmektir.

İş Güvenliği Uzmanları Ne Yapar?

Bu yönüyle baktığımızda İSG Profesyönellerinin İSG Hizmetlerindeki en önemli görevi rehberlik ve danışmanlık yapması ile özetlenir. Böylece İSG Alanında sıkça tartışılan konulardan biri olan İş Güvenliği Uzmanları ne yapar konusuna da açıklık getirmiş olalım.

İş güvenliği uzmanları ise bu süreci yöneterek çalışanların sağlıklarını koruyarak çalışmaları için uygun koşulları oluşmasında firmalara rehberlik etmektir. Bursa ilinde bu iş ile uğraşan birçok firma yer almaktadır. Bu firmalar çalışma alanında güvenliği arttıracak önlemleri sağlayan metotları geliştirirken, aynı zamanda farklı fiyat, ücret oranları ile ilgi görmektedir. Bu nedenle osgb hizmeti arayan firmaların referans ve isg hizmeti fiyat listeleri araştırılmaktadır. Bu firmaların fiyat listesine ulaşmak isg hizmeti almak isteyen işyerlerinin hizmet alım sürecini hızlandırmaktadır. Ardından osgb firmaları ile görüşerek fiyat ve referans bilgisi teyit edilip, görüşmeler gerçekleşmektedir. Yüzyüze görüşmeler 2 başlık altında incelenir.

bursa iş güvenliği firmaları
bursa iş güvenliği firmaları

Bunlardan biri bir iş yerinde tam süreli yada kısmi süreli olarak çalışan iş güvenliği uzmanı yada işyeri hekimidir. Bu tip hizmet alımlarında İSG Profesyöneli direkt olarak firmanın çalışanı olarak görev yapar. Bir diğer yöntem ise İSG Hizmetlerinin alımında Yetkilendirilmiş OSGB aracılığıyla İSG Hizmeti almaktır. Burada OSGB nedir sorusu da bu aşamada sıkça sorulmaktadır. OSGB ile birlikte birçok alternatif sunulmaktadır. OSGB firmaları da aslında bir kişinin bile çalıştığı iş yerine iş güvenlik uzmanı sağlayan bir birimdir. Bu nedenle iş güvenlik uzmanları çalışılan her sektörde kendisine yer edinebilmektedir.

İş Güvenliği Firmaları Nedir?

Bursa iş güvenliği firmaları incelenmeden önce iş güvenliğinin ne olduğuna yönelik bilgiler de edinilmelidir.

İş güvenliği, iş yerlerinde oluşabilecek riskleri önlemek amacıyla kullanılmaktadır. İş güvenliği sayesinde iş yerlerindeki tehlike unsurları önlenmektedir ve çalışanlara gerekli koruma ekipmanları sağlanmaktadır. İnsan yaşamını korumak adına iş sağlığı aksatılmaması gereken bir konudur ve artık her iş yerinde bir iş güvenliği uzmanı olması gerekmektedir. İş güvenliği ve sağlığı uzmanları ortam şartlarını düzenlerken işçilerinde korunmasında rehberlik ederek olumlu bir süreç yönetilmesini sağlamaktadır.

Çalışanların sağlıklı koşullarda çalışmaları, olumsuz koşulların değiştirilmesi ve risklerin tespiti ile bunların ortadan kaldırılması bu uzmanların görevleri dahilinde yer edinmektedir. Bu zararlar hem maddi hem de manevi olabilir.

İş güvenliği uzmanları özellikle inşaat, maden gibi pek çok alanda yoğun olarak kullanılmaktadır. İnsan sağlığını riske atan pek çok iş için iş güvenliği uzmanı şartı söz konusudur.

Bunun için 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu da bulunmaktadır ve bir iş güvenliği uzmanı da bu kanun kapsamında hareket etmektedir.

İş güvenliği kavramı son yıllarda insanın değerinin daha da ön plana çıkması ile önem kazanmıştır. Önlenebilecek pek çok kaza önlenmediğinde bu insan canına mal olabilmektedir. Bu nedenle iş güvenliği aksatılmaması gereken bir sürece sahiptir. Toplumda değişen algılar ile birlikte iş güvenliğini önemli hale gelmesi, iş verenlerin de buna yönlenmesini mümkün hale getirmiştir.

Bursa’daki En İyi İş Güvenliği Firmaları

Bursa iş güvenliği firmaları kapsam itibari ile geniş bir yelpazeye sahiptir. İş güvenliğine olan ilginin ve verilen önemin artması, Bursa ve çevre illerinde sanayileşmenin fazla olması ile birlikte Bursa’da da iş güvenliği firmalarının sayısında bir artış görülmektedir. Bursa, Türkiye’nin iş sürecinin büyük bir bölümünü yönetmektedir. Birçok farklı sektör Bursa’da yer almaktadır ve işçi oranı da oldukça yüksektir. Bu nedenle Bursa’da iş güvenliğine olan ihtiyaç da gün be gün artmaktadır.

Bursa’daki en iyi iş güvenliği firmaları elbette pek çok faktöre göre belirlenebilir. Bunların başında elbette referanslar gelmektedir. Bir firmanın referansında yer alan firmalar güvenilir ise bu firmaya olan ilgi de artacaktır. Aynı zamanda firmaların kanuna uygunluğu da dikkate alınmaktadır. Bu gibi incelemeler sonucunda fiyatlandırma da tercih sebebidir.

Firmanın tecrübesi gibi pek çok unsur Bursa iş güvenliği firmaları içerisinden ayrım yapmayı mümkün kılmaktadır. Bir iş güvenliği firmasının ne yaptığı merak konusudur. Bir iş güvenliği firması birçok eylem gerçekleştirmelidir. Elbette var olan gizlilik politikası şirket içi çalışmaların belirli aralıklarda muhafaza edilmesini mümkün kılmaktadır.

Aynı zamanda iş güvenliği uzmanları saha kontrolleri, patlama ve yanma gibi durumlardan korunma çalışmaları, işe girişlerdeki sağlık muayeneleri, sağlık aracı temini, yüksek noktalarda çalışıyorsa buna uygun eğitimler ve teçhizatların sağlanması, risk analizinin gerçekleştirilmesi ve acil durumlarda eylem planlarının oluşturulması ve son olarak da çalışanlara tüm bu konularda eğitim verilmesi gibi pek çok işleme sahiptir.

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) Nedir?

OSGB nedir sorusu sıkça sorulmaktadır. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak adlandırılan OSGB kısaca bu biçimde ifade edilmektedir. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi yasal düzenlemeler çerçevesinde işlemler gerçekleştirmektedir.

Aslında kısaca iş sağlığı ve güvenliğinin oluşturulması için iş güvenliği uzmanlarını yönlendiren önemli bir birimdir. Aynı zamanda iş yeri hekimi de sağlayarak kurumların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını mümkün kılmaktadır.

Bu durum hem sanayi kapsamında olan hem de olmayan birçok kurum için geçerli olmaktadır. Bu hizmeti alması için tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde 1 işçinin dahi çalışması yeterlidir.

Bu nedenle aslında pek çok iş güvenliği uzmanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hizmet T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı şekilde özel kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Bu kurumlara kısaca OSGB denmektedir. 6331 sayılı kanun kapsamında yürütülen işlemler bu nedenle kanuna uyumlu şekilde gerçekleşmektedir. Bu süreç birçok kişi için avantajlıdır. Hem iş verenler hem de işçiler bu imkânlardan avantajlı olacak biçimde etki almaktadır.

Bursa OSGB İş Güvenliği Firmaları ‘na Genel Bakış

OSGB hakkında merak edilen birçok nokta vardır. Bunlardan biri OSGB nedir iken aynı zamanda OSGB’nin hizmetleri de merak konusu haline gelmiştir. Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’nin görevleri birçok kapsama sahiptir. Bunlardan biri aslında iş yerini gözlemleme ve incelemedir.

Bir iş güvenlik uzmanı iş yerinin konumundan pek çok iş unsuruna kadar noktaları inceler ve bunlarla ilgili bir rapor sunar. Bu raporun ardından firma iyileştirmeleri gerçekleştirmelidir. Bunlar gerçekleştirilmez ise iş güvenliği uzmanı bu konuda destek alarak bunları bilgilendirebilmektedir. Aynı zamanda OSGB firmaları ile ilerleyen pek çok iş güvenlik uzmanı çalışanların sağlıklarını korumak üzerine çalışmalar da yapmalıdır.

Sağlık koşullarını olumsuz etkileyecek pek çok unsur ortadan kalkmalıdır. Çalışanların sağlıkları için periyodik olarak sağlık tetkikleri yapılmalı ve bunlar işyeri hekimşeri tarafından incelenerek sağlık gözetiminde bulundurulmalıdır.

Aynı zamanda iş yerlinde oluşabilecek yangın ve birtakım doğal afetler için de tespit raporları oluşturulmalıdır. Bunlara bağlı olarak yılda birkez tatbikat yapılarak süreç aktif yönetilmelidir.

13.02.2023
977
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?