trende

Avrupa (Almanya) İSG Modeli Sempozyumu

Avrupa (Almanya) İSG Modeli Sempozyumu

İş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğü isg katip sisteminde 18 Mayıs 2022 tarihinde yayınlanan bir duyuru ile Elazığ Ticaret ve Sanayi odası işbirliği ile Çevrim içi etkinlik tanıtımı yapıldı. 23-27 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlik iş sağlığı ve güvenliği firmalarını ve isg profesyönellerini bir araya getirdi.

MİSGEP Hibe projelerinden Elazığ Ticaret Odasının (ETSO) yürüttüğü “Çevrimiçi Etkileşimli İSG Risk Değerlendirme Sistemi (O-IOHS) Projesi” kapsamında 23-27 Mayıs tarihlerinde “Avrupa (Almanya) İSG Modeli Sempozyumu” yüz yüze ve online şekilde düzenlenen çevrimiçi etkinlikte Türkiye ‘deki mevcut isg faaliyetleri ile Almanya isg faaliyetleri kıyaslandı.

İzmir İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu 2013 ‘ten Notlar…

Mevcut durumda halen bakanlıkta çalışan bir yetkiliye bazı sorular sorulmuştu. Konuşmalar başlamadan önce de sunumu yapan kişiler konuşmaların sonunda soruları topluca alacağını belirtmişti.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yeni İSG Modelinde Pilot İl Elazığ

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan tarafından yapılan açılış konuşmasında, yeni proje hedef grubundaki sektörün Maden işletmeleri olduğunu, çalışanların iş sağlığı güvenliği konusunda farkındalığının gelişmesini, İSG ‘de çalışanlar tarafında yeni yaklaşımlar sunulmasının hedeflendiğini kaydetti.

Arslan, “Projemizin amacı AB üye ülkelerinden (Almanya) yaygınlaşan interaktif iş sağlığı güvenliği uygulamalarının (Online İSG) Türkiye’de pilot uygulama olarak Elazığ Ticaret Sanayi Odası üyeleri kapsam içine alınması istediklerini dile getirdi.

İlk olarak Maden işyerleri için geliştirilmesi düşünülen yeni İSG Modeli ile mevcut durumda fiziksel olarak yerinde gerçekleştirilen risk değerlendirmeleri bu yeni sistem ile işletmelere zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca sistem ile ulusal düzeyde iş sağlığı güvenliği uygulamalarını yerel düzeyde uygulamalarının verimliliği bilinilirliği ve veri tabanı oluşturulmasın katkı sağlanacaktır” dedi.

Burada 8 Ağustos 2021 yılında yayınladığım İBYS Yazılım Rehberi başlıklı yazımda şu paragraf ‘a göz atabilirsiniz. İlgili paragrafta artık 6331 Sayılı İSG Kanunu’nda Onaylı Defter olarak tanımlanan Tespit ve Öneri Defteri ‘ne yazılan içeriklerin elle değil bilgisayar ile yazılması konusunu 2013 yılında yapılan İSG Haftası etkinliklerinde programa katılan kişiler tarafından 8 yıl önce dile getirildiğini söyleyebiliriz. O günlerde verilen cevapları incelediğinizde hayır bunu istemiyoruz diyen bürokrasi 8 yılın sonunda ortak akılın dediği noktaya gelmiş gibi görünüyor.

İBYS Yazılımı’nda Gelişim Sürüyor.

İBYS Yazılımı ‘nın 2018 yılında İSG Sektörüne dahil olması ile birlikte daha önce tamamen olmaz denilen bir çok konu hızlı bir şekilde İSG Profesyönellerinin hayatına girmeye başladı. Bunu yapılan en son Avrupa İSG Modeli Sempozyumu’nun açılış konuşmasında da net olarak gördük.

Yeri gelmişken aşağıda 2013 yılında gerçekleştirilen İSG Haftası etkinliklerinde katılımcıların 8 yıl önceki sorduğu soruları ve İSG Bürokratlarının konuya bakış açısını gösteren cevabını birlikte okuyalım.

2013 Yılı İSG Haftası Etkinlikleri…

 • İSGKATİP sisteminde yapılan atamalar ‘da atama yapıldıktan sonra, süre değişmiyor. Hep aynı kalıyor yeni süreyi güncellemek için atamayı düşmek ve tekrar atama yapmak gerekiyor. Böyle bir sistem yerine osgb firmaları isgkatip sözleşmesi imzaladığı firma ile sürelerini SGK dan çekse tekrar tekrar atama yapılmasa.
  • Mevcut durumda isgkatipte süre değişimi nedeniyle atamayı yenilemek istediğimizde firmalar zaten yeni alışmaya çalışıyor duruma tekrar atamayı onaylatmakta uzun zaman kaybediyoruz.

İSGKATİP Sistemi’nde yapılan atamalarda Bildirim

 • İSGKATİP Sistemi üzerinden atama yapıldığında, atama düşüldüğünde, ne iş güvenliği uzmanına, ne işyeri hekimine, nede iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alan firmaya mail gitmiyor.
  • Bu haliyle kırmızı osgb ‘ler rant elde ediyor. Atamaları birkez yapıyor, firmanın haberi olmadan düşürüyor, aynı isg profesyönelini daha fazla firmada görevlendiriyor. Bir isg profesyöneli ‘ni görevlendirebileceği kişi sayısı belli iken bunun 1,5 2 katı görevlendirme yaparak sistemin açığını kullanarak haksız kazanç elde ediyor.

Yukarıdaki sorulan soruda yine 2018 yılında ibys yazılım firmalarına bildirilen zorunluluklar kapsamında isgkatip ataması yapıldığında isg profesyönellerine ve hizmet alan işyerine bildirim yapılmasına dair zorunluluk getirilmişti. Böylelikle ibys yazılımlarında temel bir özellik haline gelen bildirim ile 2013 yılında belirtilen soru yapılabilir hale gelmişti.

Onaylı Defter içeriklerinin Online Sistemlere Aktarımı

 • Onaylı Defter veya yanlışta olsa isg sektöründe sıklıkla kullanılan adıyla Tespit Öneri defterleri İSGKATİP sistemine aktarılamaz mı?
  • OSGB Firmaları’nda faaliyet gösteren İSG Profesyönelleri için ilkokula dönüş gibi bir durumdaki onaylı defter yazıları’nda zaman zaman iş müfettişleri, işveren / işveren vekilleri tarafından İSG Profesyönellerinin azarlandığını az çok şahit olmuşsunuzdur. Yukarıdaki paragrafları okuduğunuzda öyle bir sektör düşünün ki, devlet görevlisi azarlar, işçisi azarlar, işvereni azarlar, mahkeme olursa savcısı azarlar!!! Bu konuların değişimi için ne yazık ki çok büyük bir değişim gerekiyor. İSG profesyönellerinin hem konumu hem yetki ve sorumlulukları ile ilgili büyük bir güncelleme Türkiye ‘de İSG faaliyetlerinin 10. yılına yaklaşırken büyük bir önem arz ediyor.

Yapılan bu sempozyum ile birlikte yakın zamanda (risk analizi ve muayene verilerinin ibys yazılımı gönderiminin hızlanınca) onaylı defterlerinde ibys yazılımı üzerinden ibys veritabanlarına akacağını düşünüyorum.

 • Biz bursa osgb firmaları arasında ilk belge alan firmalardan biriyiz. Ancak başvuru yetki belge numarası gibi listelerle yapılıyor olmasına rağmen Türkiye osgb firmaları listesinde hep alt sıralardayız, ilk sıradaki firma ise başvuru sırası çok geride olmasına rağmen hep liste başı çıkıyor.
  • Böye bir durum yerine random bir liste yapılsa sayfaya her girişte farklı bir liste başı gelse liste karışsa daha doğru olur. Sistem henüz yeni başladığı için firmalar ilk sırada kim varsa en iyi olarak algılayıp aynı firmayı arayabiliyor…

Kırmızı OSGB ‘ler Sektörü Töhmet Altında Bırakıyor.

Cevap: Bizim yaptıklarımız siz osgb firmaları ‘nın yaptığı “düzenbazlıkları” önlemek amacıyla gerçekleştiriyoruz. Sizler kendinizi düzeltmezseniz biz denetlemeye devam edeceğiz. İSG ‘yi herkese rağmen başaracağız…

İlgili sempozyuma ilk katıldığım bu sözler hınca hınç dolu salonda Tüm paydaşları suçlayan ağır bir jargonla gelen bu cevapta “” işaretlerini kullandığım alanda iş sağlığı ve güvenliği alanında iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, işe giriş sağlık raporu, yangın tahliye tatbikatı, yüksekte çalışma eğitimi vb hizmetleri sunan tüm osgb firmalarını ve bireysel hizmet sunan isg profesyönellerini içine alıyordu.

Ancak aradan geçen zaman gösterdi ki orada belirtilen talepler haklı ve ortak aklın bir sonucuydu her geçen gün orada sorulan soruların, birer zorunluluk haline gelmesi, İSG camiasının mevcut durumdan 50 yıl daha ötede olduğunu bana bir kez daha gösterdi. Bu konuların ise gündeme getiren isimle birlikte çalışmış olmaktan (Mesut Toraman) büyük mutluluk duyuyorum…

Sempozyum’a Katılım Sertifikası

Eğitime katılanlara 27 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenecek törenle sertifikaları takdim edileceği, ilgili proje süresi’nin ise 18 ay süreceği belirtildi.

29.05.2022
918
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?