trende

Bursa Demirtaş Acil Durum Krokisi

Bursa Demirtaş Acil Durum Krokisi

Bu hafta Bursa Demirtaş Bölgesinde faaliyet gösteren, geri dönüşüm tesisi firmasında acil durum krokisi çizimi ile ilgili bir ziyaret gerçekleştirdik. Bursa ‘daki işlerim sebebiyle sık sık bursa ‘ya gidiyorum.

Halim, sen bursa ‘da yaşamıyor muydun? diye soruyorsanız sizi şu başlığa alabilirim,

Halim ASA İSG Danışmanlığı Kütahya ‘da

Bu kez otobüs yolcuğulu ile güne başladık. Bursa terminaline ulaştıktan sonra geri dönüşüm tesisleri ile ilgili bir zorunluluk olarak (sanıyorum) demirtaş bölgesinin dağlık kısımlarına doğru konumlanmış bulunan işletmeye vardığımızda 8:30 gibiydi.

Acil Durum Krokisi Kaba Çizim İşlemleri

Firma’nın idari işleriyle ilgilenen …. Hanım ile yaptığımız görüşmeye bağlı kalarak öncelikle işletmenin acil durum planı için gerekli olan yangın tahliye krokisine ait olan eskiz çalışmalarını sahayı gezerek tamamladım. Etrafı 1, 2 metre arası beton duvarlarla çevrili alanlarda bir idari bina ve bir tane de üretim yeri olarak kullanılan birbirinden bağımsız iki yapı bulunuyordu.

Acil durum krokisi çiziminde kaba çizimleri çıkarmak amacıyla zaman zaman işletmelerde (büyüklüğüne bağlı olarak) 10.000 35.000 adım arasında işletme gezisi yaptığım dönemler oluyor.

Acil Durum Krokisi Vektörel çizim işlemleri

Acil durum planı krokisi kaba çizimi tamamlandıktan sonra (bu işletmenin büyüklüğüne göre yarım, tam yada 1,5 gün sürebiliyor.) yangın krokisi ‘nin bilgisayar ortamına aktarılması amacıyla vektörel çizim programıyla çalışmalarıma başladım. 1,5 günlük çalışma sonrasında bursa demirtaş bölgesindeki tesise ait yangın tahliye krokisi ortaya çıkmaya başladı.

Acil Durum Krokisi için son dokunuşlar

İşyeri vaziyet planı ‘na ait görselleri bilgisayar ortamına taşıdıktan sonra acil durum planı krokisi ‘nde gösterilmesi gerekli olan tehlike kaynakları, yangın tüpleri, elektrik panoları ve acil çıkış kapılarının konumunu işyerinin yönetimi ile paylaştım. Olur geldikten sonra son halini matbaya gönderebildim. Son rütuşlardaki güncellemeleride sayarsak 3 tam günlük bir çalışma ile acil durum planı krokisi ‘ni tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorum.

Bursa Demirtaş ilçesinde faaliyet gösteren işyeri, iş güvenliği uzmanı aracılığıyla bana ulaşmıştı. Bir çok işyeri acil durum krokisi ‘ni kim çizmeli, kim hazırlamalı bu konuda sürekli isg profesyönelleri ile sorun yaşıyor. Bu konuyla ilgili sizinde aklınızda sorular varsa aşağıdaki başlığa gidebilirsiniz.

Acil Durum Krokisini Kim Yapmalı?

04.12.2021
1.398
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?