trende

OSGB ‘ler İle İşyerleri Arasındaki isg katip Sözleşmeleri

OSGB ‘ler İle İşyerleri Arasındaki isg katip Sözleşmeleri

İSG KATİP sistemindeki yeniliklerle ilgili İSGGM tarafından duyurular yapılmaya devam ediliyor. En son yapılan duyuruda isgkatip sistemi üzerinden Hizmet Alan işyerleri ile yapılan isg katip sözleşmelerinde dikkat edilmesi gereken konulara değinildi.

OSGB Sorumlu Müdürleri tarafından yapılan yeni atamalarda Dikkat!

OSGB Firmaları ‘nda bulunan yetki verilmiş OSGB Sorumlu müdürlerinin e devlet girişleri ile yapılan isgkatip sözleşmelerinde işyerlerine atamalar eski dönem isg katip sisteminden biraz daha farklı işliyor. Önceden sorumlu müdür (osgb) tarafından yapılan atamalarda İSG Profesyönelinin atamayı onaylamasına gerek yoktu. Ancak yeni sistem artık bu şekilde çalışmıyor.

Dışa Görevlendirmelerde isg katip İSG Profesyöneli Onayını istiyor!

Bu çok önemli bir bilgi çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi önceki isg katip yazılımında Dışa görevlendirmelerde İSG Profesyöneli onayı gerekmiyordu. Ancak yeni sistemde isg katip üzerinde oluşturulan yada güncelleme yapılan sözleşmelerde hem İSG Profesyöneli hemde Hizmet alan işyeri ‘nin ayrı ayrı onayı talep ediliyor.

İSG-KATİP Sözleşmelerinizi kontrol etmeyi unutmayın!

Yeni sistem ile birlikte OSGB Sorumlu müdürleri atamaların kontrolüne bir başlık daha eklemek durumunda kalacak. İSG Katip sözleşmelerinin hizmet alan işyeri tarafından onayının zorluğunu sektörde çalışan isg profesyönelleri 9 yıldan bu yana yaşıyor. Yeni sistemde artık bu biraz daha uğraştırıcı bir duruma gelmiş durumda. Artık bir işyeri için tek değil (tehlike sınıfına göre) 3 veya 4 onay gerekecek

  • Hizmet Alan İşyeri İşvereni
  • İş Güvenliği Uzmanı
  • İşyeri Hekimi
  • Hizmet Alma Zorunluluğu Varsa Diğer Sağlık Personeli

Yeni isg katip Sisteminde Bazı Şeyler Zorlaşıyor mu?

Yeni İSG KATİP ile birlikte, yetkilendirilmiş OSGB’ler ile işyerleri arasında yapılan İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği ve Diğer Sağlık Personeli hizmet sözleşmelerinin işyerinde görevlendirilecek İSG Profesyoneli tarafından da onaylanması gerekmektedir. İSG Profesyoneli tarafından onaylanan sözleşmeler daha sonra sözleşme yapılan işyerinin onayına düşecektir.

İSG Profesyonelinin onayında bekleyen sözleşmelerin 2 gün içinde, işyerinin onayında bekleyen sözleşmelerin ise 5 gün içinde onaylanması gerekmektedir. Taraflarca süresi içinde onaylanmayan sözleşmeler sistem tarafından otomatik olarak iptal edilmektedir.

İSG KATİP sistemi hakkında sıkça sorulan sorular
İSG KATİP osgb firmaları, isg profesyönelleri, işyeri sahipleri isg katip yenilenen sistemi hakkında merak ettiğiniz tüm konular isg katip

İSG KATİP Sistemi için Sıkça Sorulan Sorular

İSG-KATİP sisteminin yenilenmesi ile birlikte tüm sayfalar ve işlem adımları değişti. OSGB Sorumlu Müdürleri, OSGB Firmaları Sahipleri, OSGB ve Bireysel İSG Profesyönellerinin tümü İSG Katip sistemi üzerinden sözleşme yapma, sonlandırma, onaylama işlemlerinin nasıl yapılacağını araştırıyor. Sizler için bu konularda detaylı anlatımların olacağı İSG KATİP Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

06.11.2022
597
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?