trende

İşyerlerinde Acil Durum Yönetimi Eğitimi

İşyerlerinde Acil Durum Yönetimi Eğitimi

İşyerlerinde yaşanabilecek olası acil durumlar hakkında çalışanların bilinçlendirilmesinde isg profesyönelleri sahada aktif bir rol oynamaya devam ediyor. İstanbul sanayi odası 5 günlük bir eğitim programı ile osgb firmaları ‘nda çalışan yada ferdi olarak isg hizmeti sunan A, B, C sınıfı tüm iş güvenliği uzmanlarının dikkatini çekmiş olacak ki yayınladıkları her eğitim 1000 ‘lerce isg profesyöneli tarafından ilgiyle takip ediliyor. Geçtiğimiz hafta perşembe günü 2. başlık olan Endüstriyel Tesislerde Yangın Güvenliği başlığı Kemal Üçüncü tarafından işlenmişti.

Ertelenen Acil Durumlar Eğitimi …

Kadir Tomas tarafından 25 Kasım tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan Acil Durumlar Hk. Yönetmelik kapsamında Dahili Acil Durum Planları (ki içerisinde acil durum planı krokisi bilgilerini de barındırıyor.) başlığı bu hafta ne yazık ki ertelendi. Aralık ayında gerçekleştirilmesi düşünülen eğitim’e yine yoğun bir katılım bekleniyor.

Acil Durum Planı Krokisi

İşyerinizde acil durum planı krokisi çizdirmek istiyorsanız aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilir yada iletişim formumuzu doldurabilirsiniz

Genel İletişim Formu
Reklam talebiniz mi var? yada bir öneri, tüm öneri ve şikayetleriniz için bu formu kullanabilirsiniz.

İSG Profesyönelleri ve BTSO

İstanbul Sanayi odasının yaptığı faaliyetlerin, bursa osgb firmaları ‘nda çalışan isg profesyönelleri ve osgb firması sahipleri ile yaptığım görüşmelerde ilgiyle etkinliklerin takip edildiği bilgisini aldım. Bursa OSGB ortaklarından Mücahit Sözen ile birlikte katıldığımız bir toplantıda, Bursa Sanayi ve Ticaret Odasının ‘da konuyla ilgili bir atılım yapması sav ‘ı üzerinde durup, bu bağlamda neler yapılabileceği hususunda bursa ‘da faaliyet gösteren diğer osgb firmaları ile de iletişim kurarak ortak bir görüş belirterek, BTSO ‘nun kapısının çalınabileceği fikri üzerinde bir görüş birliğine varıldı.

İSG Profesyönellerinin Gelişimi…

Hiç şüphe yok ki isg profesyönellerinin gelişimine konulan katkı, can kurtarmak gibi büyük bir ödevin yerine getirilmesi mutluluğunun yanında kaybolacak onca öz kaynağın elde tutularak, sağlam ve kontrollü büyümenin de önünü açacaktır. İSGKatip sistemi üzerinde yayınlanan bursa osgb firmaları listesi ‘nde bulunan 120 ‘nin üzerindeki ticari işletmelerde 5000 ‘e yakın iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi durmak bilmeden çalışmaya devam ediyor.

Daralan ekonomik şartlar İSG Profesyönellerinin gelişimini ‘de kaçınılmaz kılıyor. Bu gün sadece saha gözlemi yapıp fotoğraf göndermekten daha öteye giden isg hizmeti yada osgb hizmeti adıyla anılan sektörde yenilikler bularak çeşitli sektör dinamiklerini yakalayıp yeni bir form oluşturmak, isg kültürüne yeni pencereler açmak, sektörde kalıcı olmak adına çok önemli.

OSGB Firma Sahiplerinden Eski Anılar…

Bundan çok önce değil, 9 sene evvel kanunun ilk çıktığı yıllarda, Ankara ‘da birkaç tanınmış A sınıfı İş Güvenliği uzmanı vardı. Kayseri ‘den, Bursa ‘ya, Kütahya’ya uçakla seyahat ettirilerek yerlerinden alınır. İmzası alınmak için şantiyeye getirtilir, Hotellerde konaklatılır, sonrasında tekrar uçağına bindirilerek Evlerine yollanan İSG profesyönelleri ‘nin bugünkü hali gerçekten içler acısı durumda, yukarıdaki ilk örnek tabiki çok uç ve olmasını istemediğimiz bir durum. Ancak tamamen osgb sektörünün yerlerde bulunmasının ne osgb firma sahiplerine nede osgb çalışanlarına bir faydası yok.

Yukarıdaki örnek kütahya osgb firmaları Genel Müdürlerinden bazılarının sık sık yaşadığı benimde bursa osgb firmaları ‘nın eski büyüklerinden dinlediğim canlı bir alıntı…

Bu nedenle el birliği ile sektörün gelişimine katkı, tüm STK lar tarafından desteklenmesi gerektiği sav ‘ımız doğruluğunu bizlere gösteriyor. Doktorların hastanelerde yaşadığı sorunları, İSG Profesyönelleri şantiyelerde yaşamaya devam ediyor. Herhangi bir doktor ‘un kötü muameleye maruz kalması halinde kopan kızıl kıyametler, İSG profesyönellerinin aldığı ölüm tehditlerinde bir püf etkisi oluşturmuyor.

Acil Durum Planı ve Krokisi ‘nin Hayati Önemi

Acil Durum Planları, Acil Durum Planı Krokisi endüstriyel tesisler için acil durumlarda müdahale kolaylığı, kaçış yön ve yollarının anlaşılmasına büyük katkı sağlamaktadır. Bu nedenle işyerlerinde Acil Durum planları hazırlanırken, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve buna bağlı olarak çıkarılan işyerlerinde acil durumlar hakkındaki yönetmelik kapsamında… İşyerlerinde görünür alanlara çalışma alanının mevcut durumunu yansıtan ve kaçış yönlerinin belirlendiği acil durum planı krokilerinin çizilmesi ve asılmasını zorunlu kılmıştır.

İşyerlerinde acil durum planı krokilerini hazırlamayan, yada asmayan işyerleri için idari para cezaları (acil durum önlemleri başlığıyla) yayınlanmıştır. İşyerlerinizin olası kayıplarını önlemek adına acil durum planı krokisi hizmetlerimizden yararlanabilir ve profesyönel çizimlerle acil durum planı krokilerinizi işyerlerinize asarak prestijinizinde artmasını sağlayabilirsiniz.

İSO ‘tarafından düzenlenen İşyerlerinde Acil durumlar yönetimi eğitimine katılmak için yapmanız gereken istanbul sanayi odası web sitesi üzerinden eğitim başlığına kayıt olarak mailinize gelecek olan bağlantıyı tıklamanız yeterlidir.

Kazasız günler diliyorum.

27.11.2021
737
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?