trende

Hayırlı Olsun mu?, Geçmiş Olsun mu?

Hayırlı Olsun mu?, Geçmiş Olsun mu?

6 Temmuz Tarihli Resmi Gazetede yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerini ve İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi veren Kurumları ve Osgb – Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerini ilgilendiren yeni bir revizyon yayınlandı.

Bu yeni değişiklikleri incelediğim yazımı İSG Yönetmeliği Güncellendi başlıklı yazımdan okuyabilirsiniz.

Burada en can alıcı noktalardan biri, senelerdir ertelenen 50 ‘den az çalışanı olan az tehlikeli işletmelerin ne zaman kanuni olarak hizmet almaya başlayacağı, yani ne zaman iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerince denetlenip, osgb’ler tarafından hizmet sunulacağını belirten maddeydi.

Ertelenen Maddelerin İSG Açısından Önemi Neydi?

İş Güvenliği Uzmanları bildiğiniz üzere A, B, C sınıfı gibi, işyeri tehlike sınıflarında olduğu gibi sınıflara ayrılıyordu.

A Sınıfı Çok Tehlikeli, Tehlikeli, Az Tehlikeli işletmelerin tümüne,

B Sınıfı, Tehlikeli, Az Tehilikeli, işletmelerin tümüne,

C sınıfı ise sadece Az Tehlikeli işletmelerin tümüne bakabiliyor.

Ertelemelerin bir diğer konusu olan bir üst sınıfa bakma konusuda aynı şekilde sürekli ertelenme halinde, en son bu değişiklikten sonra nasıl bir hal alacak göreceğiz.

Ancak burada bir üst sınıfa bakma konusu değiştirildiğinde, yani kanuna uygun olarak işletildiğinde yalnızca Az Tehlikeli işletmelere bakan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının çalışma alanlarının daraltıldığını net olarak görebiliriz, Bundan sonraki süreçte, bir üst sınıfa bakma konusu (gerçi daha çok var) erteleme gelmediğinde c sınıfı uzmanların çalışabileceği alanlar iyice daralmış olacak.

Bursa OSGB, Balıkesir OSGB, Kütahya OSGB, Kocaeli OSGB, Yalova OSGB, gibi artık sektörde iller bazında sektörün içe doğru kapanmaya başlaması, ilgili madde ile hizmet sunma alanlarına da haliyle bir darbe daha vurmuş olacak.

Bursa OSGB Firmaları ‘nın hızla artan sayılarını dikkate aldığımızda, yine sektördeki 50 ‘den az çalışanı bulan az tehlikeli sınıftaki işletmeler incelendiğinde, mevcut durumda OSGB ‘lerin en büyük sorunlarından biri olan, hizmet sunmasına rağmen ücret almadaki yaşadığı zorluğa, birde pasta daralması eklenmiş olacak.

Uzun yıllardır, Az tehlikeli işletmelerin ve kamu kurumlarının İSG faaliyetleri kapsamına alınması bekleniyordu. Ancak önce Az tehlikeli işletmelerde 10 dan az çalışanı olan işverenlere sadece kısa bir eğitim ile iş güvenliği uzmanı olma hakkı verilmesi, aslına bu sorunun ilk gediğini açmış oldu, şimdi 50 den az çalışanı olan tüm Az tehlikeli işletmeler İSG faaliyetlerinden resen kurtulmuş olacak. Evet sadece belgesini alan işveren, mali, finans, muhasebe her işini bırakıp İş Güvenliği faaliyetleri ile ilgilenmeyecek. Malesef bu işi kırmızı osgb ‘lerin başarıyla yürüttüğü isgkatip atamalarını yapıp, firma ziyareti yapmama, iş güvenliği gerekliliklerini uygulamama konusu yüzünden tüm osgb firmaları zarar görmüş oldu. En çokta C sınıfı iş güvenliği uzmanları…

Ne diyelim, Geçmiş olsun mu, Hayırlı olsun mu?

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?