trende

risk değerlendirmesi ne zaman yenilenmeli?

18.10.2021
74

Profesyönel risk değerlendirmesi raporu

risk değerlendirmesi ihtiyaçlarınız için Hemen Ara: 0551 254 56 38 bursa, istanbul ve kütahya risk değerlendirmesi hizmetleri için profesyönel destek almak istiyorsanız bizimle görüşebilirsiniz.

İş Sağlığı ve Güvenliği risk değerlendirmesi yönetmeliğine göre, işyerlerinde yapılan risk analizi, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 10 ‘uncu ve 30 ‘uncu maddelerine göre tüm işyerlerinde yapılması zorunludur.

risk değerlendirmesi yapılmayan işyerlerinde iş durdurulur.

İşyerlerinde işin durdurulması hakkındaki yönetmelik, Madde 7 İşin durdurulması başlığı hususi işyerlerinde risk değerlendirmesi yapılmaması durumunda işin durdurulmasını zorunlu kılar.

Peki;

hangi işyerlerinde risk değerlendirmesi yapılmamışsa iş durdurulur?

Çok tehlikeli sınıfta yer alan maden, metal, yapı işleri ile tehlikeli kimyasallarla çalışılan işlerin yapıldığı veya büyük endüstriyel kazaların olabileceği işyerlerinde, risk değerlendirmesi yapılmadığının tespit edilmesi halinde iş durdurulur.

risk analizi hangi sürelerde yenilenir?

risk değerlendirmesi ekibi tarafından hazırlanan risk analizi, 6331 sayılı kanun ve iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi yönetmeliğinde belirtilmiş olan sürelerde yenilenir. Bu süreler. Çok Tehlikeli sınıfta 2 yıl, Tehlikeli sınıfta 4 yıl, Az tehlikeli sınıfta ise 6 yılı geçemez.

Peki;

risk analizi sadece bu sürelerde mi yenilenir?

Hayır, risk analizi, kanunda geçen sürelerin yanında işyerinde veya işin işleyişinde yapılan köklü değişiklikler, işyerinin taşınması, bir iş kazası yaşanması gibi durumlarda da yenilenmektedir.

Her iş kazasında risk değerlendirmesini yenilemeli miyiz?

Bu durum gözümüze biraz büyük görünse de evet yaşanan her iş kazasında risk değerlendirmesinin yenilenmesi kanuni olarak gerçekleştirmemiz gereken bir durumdur. Ancak her işkazası yaşandığında yenilenmesi durumu yaşanan kaza ile ilgili risk değerlendirmesinde bir madde yoksa bu durum geçerlidir. Örneğin merdiven kullanımı sebebiyle bir düşme kazası yaşanmış ve siz bunu risk analizine merdiven kullanılmaması ile ilgili bir ifade eklemişseniz risk analizi ‘ni tekrar güncellemenize gerek yok. Ancak yaşanan iş kazası ile ilgili herhangi bir önlem yada tespit bulunmuyorsa mutlaka risk değerlendirmesini güncellemeniz gerekmektedir.

Özellikle bursa osgb firmaları, kütahya osgb firmaları, balıkesir osgb firmaları ve istanbul osgb firmaları ‘nda çalışan isg profesyöneli arkadaşlarımla yaptığım görüşmelerde, iş teftiş müfettişlerinin risk değerlendirmesi tablosunun güncelliğinin korunması amacıyla kontrollerin bu yönde gerçekleştiği bilgisini almıştım.

Bu nedenle risk analizlerinizde yaptığınız güncellemelerin kanuni olarak sizi sıkıntıya sokmaması ve denetimlerde sorun yaşamamanız amacıyla Risk Değerlendirme Danışmanlığı faaliyetlerimizden yararlanabilirsiniz. A ve B Sınıfı iş güvenliği uzmanlarımız ve Mühendislerimiz ile işyerinize özel risk değerlendirme hizmetlerimizi size anlatmak için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim Asa
Halim Asa
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?