trende

İSGKATİP Güncelleniyor

İSGKATİP Güncelleniyor

YENİ İSGKATİP DEĞİŞİKLİKLERİ

Yeni İSG KATİP, osgb firmaları ve hizmet alan kurum ve isg profesyönelleri tarafından sıklıkla kullanılan, iş sağlığı ve güvenliği kayıt takip izleme programında uzun süredir dijitalleştirme birimi tarafından çalışmalar yürütülüyor. Yenilikler hakkında sahadaki osgb denetimleri, hizmet alan kurum denetimleri ile birlikte isg profesyönellerinden bilgilendirme talep ediliyordu. Bugün youtube üzerinden yayınlanan bir videoda bu değişiklikler üzerinden bilgilendirmelerde önemli konu başlıkları sektör çalışanlarına duyuruldu.

osgb firmaları, isgkatip güncelleniyor, yeni isgkatip, isgkatip 21 ekimde kapanıyor.
osgb firmaları, isgkatip yenileniyor, hizmet alan kurum modülü

Kamu Kurumları Çalışanları İSG KATİP e aktarılıyor.

Sektör profesyönelleri bu konuya aşinadır, yeni başlayanlar içinse 2013 yılından bu yana ertelenen yasa sebebiyle, zaman zaman İSG yada OSGB hizmeti olarak adlandırılan İş sağlığı ve güvenliği profesyöneli ataması yapması gereken kamu kurumları bu işlemleri İSG Hizmetleri yönetmeliği ekinde belirtilen bir görevlendirme formu ile yani matbu bir form üzerinden yapıyordu.

İSGKATİP Sisteminde özel sektör ile OSGB Firmaları arasında sözleşme yapabilirken Kamu Kurumları bireysel yada osgb firmaları üzerinden isg hizmetlerini almak istediğinde sözleşme yapamıyorlardı. Bu büyük bir sorun olarak görülüyordu. Yeni İSGKATİP sisteminde bu sorunun aşılmış olacağı OSGB Firmalarından hizmet alan Kamu kurumlarının artık isgkatip üzerinden Hizmet alan kurum modülü üzerinden sözleşme yapabilecekleri kesinleşmiş oldu.

Kamu Kurumları ile OSGB Firmaları arasındaki Eski sözleşmeler?

İSGKATİP sisteminin Kamu kurumlarını kapsamadığı dönemler olan 2013 – 2022 tarihleri arasında firmalarla yapılan sözleşmeler, İSGKATİP Sistemi üzerinden yüklenerek, firmaların bu tarihler arasındaki sözleşmeleri (isgkatip te bu tanım için bir yükleme alanı ekleneceği belirtiliyor) sisteme aktardıklarında geçmiş isgkatip, isg profesyöneli sözleşmeleride isg katip sistemine aktarılmış olacak.

İBYS Yazılımı ve Yeni İSGKATİP

2018 yılından bu yana İBYS Yazılımı üzerinden veri gönderimi suretiyle, bakanlık sunucularına Temel İSG Eğitimi gönderimleri gerçekleştiriliyordu. Yeni isgkatip sürecinin dijitalleştirme çalışmalarının tamamlanması sonrasında artık entegratör firma aracılığıyla değilde, direkt olarak isgkatip sistemi üzerinden isg profesyöneli tarafından verilmiş olan eğitimlerin bakanlık sunucularına gönderimi sağlanmış olacak.

İBYS Yazılımı açısından bir devrim niteliği taşıyan bu oluşum, halen yazılı olarak matbu evraklara el yazısı ile doldurulan onaylı defter suretlerinin bakanlık sunucularına gönderimi açısından bir kapı olarak görülüyor. Bilindiği üzere uzun zamandır isg profesyönelleri tarafından sıkça dile getirilen önemli bir sorunu da ortadan kaldırmanın temel sorunlardan biri kaldırılmış olacak.

  • 2013 yılında yapılan İSG Haftası etkinliklerinde en çarpıcı sorulardan biri buydu, bu dijital çağda bile neden halen onaylı defter gibi matbu bir evrak, el ile dolduruluyor? sorusu ilk isg haftasında en çok dile getirilen sorulardan biriydi…

İSGKATİP ve Diğer Bakanlık Uygulamalarının Birleşimi

İSGKATİP mevcut hali ile iki önemli konu hakkında hizmet sunuyordu.

1- Eğitim Kurumu işlemleri
Eğitim Kurumu Yetkilendirme ve Vize Yenileme işlemleri,
Eğitim Kurumu aracılığılya İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği, Diğer Sağlık Personeli Eğitim Programlarının açılması,

2- OSGB firmaları İşlemleri

Ortak Sağlık ve güvenlik birimlerinin yetkilendirilmesi, vize yenileme işlemleri
Hizmet alan kurum ile OSGB Firmaları arasında İSG Profesyöneli atama işlemleri
Hizmet alan kurum ile İSG Profesyönelleri arasında İSGKATİP atamalarının İSGKATİP Sistemi üzerinden gerçekleştirilmesi

3- İSG Profesyöneli Yetkilendirme işlemleri

İSG Profesyönellerinin İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği, Diğer Sağlık Personeli Sertifikalandırma, Vize yenileme işlemleri

gibi işlemler yapılmaktaydı.

EKİPNET kapanıyor!

Ekipnet üzerinden yapılan periyodik kontrol yapmaya yetkili personellerin yetkilendirilmesi, periyodik kontrolü yapılan makinelerin takibi gibi işlemler YENİ İSGKATİP yazılımında bu işlemlerde tek yerden gerçekleştirilebilecek.

EKİPNET yeni adresi İSGKATİP oluyor.

Ekipnet ‘in yeni adresi isgkatip sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

İSG Profesyönellerine ait mesleki eğitimler İSGKATİP üzerinden gerçekleştirilecek
İSGÜM ve ÇASGEM gibi bakanlık eğitim kurumları tarafından açılan eğitimler e devlet üzerinden başvurular alınırken, yeni sistemde tamamen İSGKATİP üzeriden başvuru yapılacak.

Osgb firmaları Dikkat 21 Ekim ‘de 4 gün süreyle İSGKATİP’e Erişim Yok!

21 Ekim 23:59 itibariyle İSGKATİP sistemindeki yeniliklerin devreye alınması sebebiyle, sistemdeki mevcut tüm sözleşmeler düşecek. Yeni sistem açıldığında OSGB Firmaları sorumlu müdürleri tarafından tekrar atamaların gerçekleştirilmesi gerekecek, Firma sözleşmesi fazla olan osgb firmaları için kısa süreli de olsa isgkatip sözleşmelerinin yeniden yapılması büyük bir sorun olacaktır.

Firma sözleşme sürelerindeki değişikliklerde sözleşmeler iptal olmayacak!

Eski isgkatip te ilgili dönemde hizmet alan firma ile isg profesyöneli arasındaki sözleşmelerde personel artış ve azalışlarında süre değişikliği sebebiyle sözleşmelerin yenilenmesi özellikle bakanlık denetimlerinde sık talep edilen bir durumdu.

Yeni isgkatip bu sorunu sözleşme iptal edilmeden, mevcut sözleşme üzerinde süre güncellemesini yapmaya imkan veriyor. Ancak hizmet alan firma onayı devreden çıkarılmadığı, onay mekanizmasının devre dışı bırakılmadığını söyleyebiliriz. Mecut devam eden sözleşme üzerinde personel artış ve azalışlarında süre değişikliğine müsade edecek, böylelikle mevcut isgkatip sözleşmesini iptal etmeden devam ettirilmesi sağlanacak, süre güncellemesinden sonra hizmet alan firmaya süre değişikliği onayı için bilgi gidecek.

İSG Profesyöneli işlemlerinde Bürokrasi Azalacak mı?

Bakanlık sunucularının birbiri arasındaki web servisleri’ndeki iletişim sayesinde, yök, sgk, ticaret bakanlığı gibi isg profesyöneli olma yada osgb isg eğitim kurumu açma gibi alanlarda gerekli bir çok belge, ilgili bakanlık web servisleri aracılığıyla çekileceği için, eğer bir yükseltme sınavına başvuru yapacaksanız. Başvuru için gerekli belgeler, ilgili bakanlıkların sunucularından otomatik çekileceği için tekrar bu belgelerin yüklenmesine gerek kalmayacak.

İSGKATİP Mobil Uygulaması geliyor!

Yıl sonu itibariyle mobil uygulama ile isg profesyönellerinin ve hizmet alan kurumların anlık bildirimler ve sözleşme yapıp, sonlandırma, güncelleme işlemleri ilk etapta İSGKATİP Mobil uygulama ile gerçekleştirilebilir olacak.

09.10.2022
1.581
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?