trende

Periyodik Kontrol ‘de Yeni Dönem

Periyodik Kontrol ‘de Yeni Dönem

İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt Takip ve İzleme Programı ( İSGKATİP ) duyuru sayfasında 11.12.2021 tarihinde yayınlanan yeni duyuru ile iş ekipmanlarının periyodik kontrol ‘ünde yeni dönem başlamış oldu. Daha önce Geçici Kayıt belgeleri ile gerçekleştirilen Periyodik Kontrol Raporları iş sağlığı ve güvenliği yönünden bakanlık denetimlerinde kabul görüyordu. Ancak 17 Haziran 2021 Tarihinden itibaren yayınlanan bir duyuru ile Kalıcı Kayıt Numarası alma zorunluluğu başlatılmış. Ekipnet üzerinden Geçici belge numarası olan G ile başlayan Ekipnet kayıtlı periyodik kontrol uzmanlarının Kalıcı kayıt numaralarını alma zorunluluğu ilan edilmişti.

Periyodik Kontrol Raporu ‘nuzu Kontrol Edin

Bugün İSGKATİP sistemi üzerinden yayınlanan yeni duyuru ile birlite makine periyodik kontrolü ‘nde daha önce G belgesine verilen müsade’nin (aslında) 17 Hazirandan bu yana geçersiz olduğu (ancak duyuruda belirtilmeyen fakat teftişlerde sürekli görülen bir sorun olan G belgesi ile rapor düzenleme sorununun) 17 Haziranda yayınlanan duyuru ile G belgesi ile rapor düzenlemenin sonuna gelindiği, ilgili tarihten (17 Haziran 2021) ‘den bu yana düzenlenen periyodik kontrol raporlarının geçersiz olduğunu, yine ilgili tarihten itibaren yalnızca K belgeli Periyodik Kontrol Uzmanı tarafından yapılan periyodik kontrollerin geçerli olduğu belirtildi.11.12.2021 tarihinden itibaren yaptıracak olduğunuz tüm Periyodik Kontrol işlemlerinde; periyodik kontrolü yapmaya yetkili mühendis yada Teknikerlerin Ekipnet üzerinden kayıtlı olduğu belge numarası K ile başlıyorsa geçerli olacak.

EKİPNET Kalıcı Kayıt Numarası

EKİPNET Kayıt numarası G ile başlayan periyodik kontrol yapmaya yetkili mühendislerin ise artık periyodik kontrol raporu düzenleme yetkisi kaldırılmıştır.

Bakanlık denetimlerinde periyodik kontrol raporları ‘nda G belgesi ile rapor hazırlayan periyodik kontrol uzmanlarının raporları geçersiz sayılacaktır.

Periyodik Kontrol Raporları K belgeli periyodik kontrol uzmanları tarafından oluşturulmalıdır.

Periyodik Kontrol Raporu ‘nuz G Belgesi ile Düzenlenmişse Ne Yapmalısınız?

17 Haziran 2021 ‘den sonra yaptığınız periyodik kontrol raporlarının kontrol edilerek, raporu düzenleyen personelin K belgesine sahip olup olmadığını kontrol etmeniz, Eğer K belgesine sahip değilse periyodik kontrol raporunuzu yenilenemeniz gerekecektir.

Halim ASA İSG Danışmanlığı alanında uzman profesyönel ekipleriyle aşağıdaki başlıkların tümünde Kalıcı kayıt numarasına sahip Periyodik Kontrol Uzmanları ile hizmet sunmaya devam etmektedir.

11.12.2021
1.807
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?