trende

Konkordato Danışmanlığı Hizmetleri

Konkordato Danışmanlığı Hizmetleri

Konkordato hükümlerinden yararlanmak isteyen herhangi bir borçlu, icra mahkemelerine başvuru için dilekçe ve bir konkordato projesi verir. Konkordato projesine ayrıntılı bir bilanço, gelir tablosu ekle ve defter tutmaya mecbur şahıslardan ise defterlerinin durumunu bildiren bir cetvel istenir.

Konkordato Nedir?

Borçlunun, borcunu ifa edemeyecek hale düşmesiyle borç vadesinin uzatılması, borç tutarında indirim yapılması gibi işletmenin hayatına devam etmesini, borcunu ifasına imkan sağlanması anlamına gelmektedir. Böylelikle iflas önlenmiş, borcu ifadan yoksun hale düşmüş firma için bir fırsat sunulmuş olur. Konkordato talebinde başvuru için, Asliye Ticaret mahkemesine başvuru yapılır.

Konkordato Proje Hazırlık Aşaması

Konkordato için mahkemeye başvuran şirket konkordato projesi hazırlamak ve konkordato talebine, proje ile birlikte bazı belgeleri de eklemek zorundadır. Bu belgelerden en önemlisi, konkordato ön projesinde yer alan teklifin gerçekleşmesinin kuvvetle muhtemele olduğunu gösteren finansal analiz raporları ve dayanakları rapordur.

Konkordato Raporu Yazma

Çözüm ortaklarımız olan Yeminli Mali müşavirlerimiz ve Anlaşmalı Avukatlarımız tarafından hazırlanacak bu rapor ile mahkemeden Konkordato sürecini tamamlamanız kolaylaşacaktır.

Konkordato Başvurusunda Hangi Evraklar Gerekli

Konkordato başvurusu borçlu ve alacaklılar tarafından yapılabilir. Konkordato başvurusu sırasında sunulacak belgelerle ilgili İcra ve İflas kanunu M286 da açıklandığı üzere;

  • Konkordato ön projesi,
  • Borçlu tarafa ait mal varlığı tablosu
  • Alacaklılara ait bilgiler;
    • Alacaklıların, borca istinaden alacak miktarlarını,
    • Alacaklıların imtiyaz vaziyetlerine ait belgeler,
  • Konkordato sürecinin ardından, alacaklılara ait maddi kazanım tablosu
  • Bağımsız Denetleme Kuruluşlarınca hazırlanmış olan Analizler ve Raporlar (Finansal)

Konkordatonun mahkemece sonuçlanması için geçici süre (geçici mühlet) üç aydan beş aya kadar sürebilir. Kesin süre (kesin mühlet) ise bir yıl olmasına karşın gerekli hallerde mahkeme tarafından iki defa altı ay olmak üzere uzatılabilir ve böylece mahkemenin onay süresi iki yıla çıkabilir.

Konkordato Dilekçe Örneği

Konkordato Dilekçe Örneğini bağlantıya tıklayıp görüntüleyebilirsiniz

04.04.2021
1.472
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?