trende

Ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu

Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışabilir raporunun tam tersi olarak düşünebileceğimiz, ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu, ilgili çalışanın Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işlerde yoğun güç performans gerektiren işlerde çalışamayacağını ifade etmektedir.

Ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporunu kimler verebilir

Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışabilir Raporu ‘nda olduğu gibi, ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporunuda işyeri hekimleri tarafından verilmektedir. Ancak günümüzde iş baskısını düşünecek olursak. Yine alacağınız rapor kanun nezdinde sizin çalışma yönünden normal çalışanlara göre kapsamlı bir hak sağlaması nedeniyle işyeri hekimi tarafından bu raporu alamama durumunuz olabilir.

Bu nedenle asıl olarak işyeri hekiminizi bilgilendirerek devlet hastanelerine başvuru yaparak. Uzman doktor onayıyla ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu alabilirsiniz. Bazı durumlarda uzman doktorun talebiyle sağlık yüksek kuruluna yönlendirilebilirsiniz.

Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışamaz raporunu osgb firmaları verebilir mi?

Hayır! Ağır ve Tehlikeli İşlerde çalışamaz raporunu, osgb firmaları yada anlaşmalı laboratuvarlarından alamazsınız.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışamaz raporunu sadece devlet hastanelerinde uzman doktorlardan yada uzman doktorların yönlendirdiği sağlık yüksek kurulundan alabilirsiniz. Bunun için öncelikle işyeri hekimi yada olmaması durumunda aile hekiminize başvuru yaparak işe bağlı rahatsızlığınızı anlatarak. Hangi bölüme randevu almanız gerektiğini öğrenip mhrs.gov.tr adresinden randevu alabilirsiniz.

Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışmaz raporunu aldığımda işyerimden tazminat alabilir miyim?

Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışamaz raporu almaya hak kazandığınızda bu belgeyi işyerine ibraz etmeniz durumunda işverenin iki seçeneği bulunmaktadır.

 1. seçeneği, sizi çalışmaya devam ettirecek. Ancak bünyenize uygun başka bir işte çalıştıracak,

2. seçenek olarak sizin çıkışınızı verecek.

Çıkışınızı verdiği takdirde işvereniniz sizin işten çıkış tazminatınızı vermek zorundadır. Normal şartlarda kıdem ve ihbar tazminatınızın bulunur. Ancak ihbar süresinde aynı işte çalışmanız mümkün olmadığı için daha hafif bir işte bu sürenizi geçirmenizi sağlayabilir. Yada bu ücretinizin maliyetine katlanarak çıkışınızı vererek. İşyerine gelmemenizi isteyebilir.

İşveren daha hafif bir işte beni çalıştırmak isterse tazminat hakkım bulunuyor mu?

Hafif kavramı göreceli olması sebebiyle, size uygun bir iş olmadığını düşünüyorsanız kanuni haklarınıza başvurabilirsiniz. Ancak kanıtlanabilir (özellikle efor gerektiren işlerde, örneğin yük taşıyorsunuz. Bunun yerine masa başı bir işe verilmişse) nitelikte hafif bir işte sizi çalışmaya devam ettiriyor. Fiziki olarak sizi yormuyor. Tamamen zihinsel niteliklerinizden faydalanıyorsa çıktığınızda tazminat hakkınız olmayacaktır.

İşveren daha hafif bir işte çalıştırmak istemiyorsa ne yapmalıyım?

İşveren elinizdeki tehilkeli ve çok tehlikeli işlerde çalışamaz raporunuza rağmen sizi halen aynı işte çalıştırmaya devam ettirmek istiyorsa. Durumu yazılı olarak bildirmesini talep edebilir. Yada elinizde başka kanıtlar varsa bunlarla birlikte istifa dilekçesine gereke olarak raporunuza rağmen aynı işte çalıştırılmaya devam ettiğinizi beyan ederek istifa dilekçenizi yazıp. Gerekli hallerde noter ihtarı çekebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları (4)
 1. Hüseyin dedi ki:

  Ağır ve tehlikeli işler de çalıştırılması uygun değildir raporum var 2019 yılında almıştım Ümraniye eğitim araştırma devlet hastanesinden raporumun geçerlilik tarihi varımdır?
  Bu raporumla 15 senedir çalıştığım işyerinden kanundan doğan bütün haklarımı yani kıdem tazminatimi alablilirmiyim

  1. Bursa OSGB dedi ki:

   Merhabalar Hüseyin bey, ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporunuzla ilgili işvereniniz sizi daha hafif bir çalışma alanına yönlendirebilir. 4857 Sayılı kanun Madde 24 https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=4857&MevzuatTur=1&MevzuatTertip=5
   I. Sağlık sebepleri:

   a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.

   ilgili maddesi gereği çalışan sağlığı veya yaşayışı ile ilgili tehlike durumunda haklı nedenle fesih hakkını kullanabilir.
   işe giriş sağlık raporu

 2. Ahmet dedi ki:

  İyi günler
  Fmf ( Akdeniz Ateşi) Hastasiyim
  Ataklarim ve bacaklardaki ağırlarımdan dolayi fabrikada sorun yaşıyorum bundan dolayı ağır sanayide çalışamaz raporu alabilirim miyim acaba?

  1. Bursa OSGB dedi ki:

   Merhabalar Ahmet Bey, öncelikle geçmiş olsun, 6331 sayılı kanun nezdinde ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir (eski adıyla) yeni adıyla ise tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışamaz raporunu sadece devlet hastanesindeki uzman doktorlardan (bazı durumlara göre ise) yada devlet hastanesindeki yüksek sağlık kurulu heyetinden alabilirsiniz.

   işe giriş sağlık raporu ve tehlikeli, çok tehlikeli işlerde çalışabilir raporlarını anlaşmalı olduğumuz laboratuvarlardan alabiliyorsunuz. Ancak konu çalışamaz raporuna gelince ne yazık ki sadece devlet hastanelerine başvurmanız gerekiyor.

   İkinci bir yol olarak işyeri hekimleri de bu raporu verebilir. Ancak bunun içinde yine uzun bir tetkik listesi talep edecektir. Sonucunda size verdiği rapor kanuni bazı haklar doğuracağı için işveren tarafında baskıya maruz kalabilir. Bu nedenle hiç uğraşmadan (ama işyeri hekimini mutlaka bilgilendirerek) devlet hastanesinde bu raporu almanız mümkün olabilir.

Whatsapp
Halim Asa
Halim Asa
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?