trende

İSG KATİP Sigortalılık Kontrolleri Hakkında

İSG KATİP Sigortalılık Kontrolleri Hakkında

Genel Müdürlüğümüzce daha önce ilan edildiği üzere Yeni İSG KATİP sisteminde yapılan iyileştirmeler nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin sözleşme işlemleri sırasında İSG-KATİP üzerinden otomatik olarak sigortalılık kontrolleri yapılmaya başlanmıştır.

Bu kapsamda aşağıda belirtilen hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir:

  1. Yetkilendirilmiş OSGB, Eğitim Kurumu vb. tüm işyerlerinde geçerli olmak üzere, istihdam edilecek İSG Profesyonellerinin öncelikle sigorta girişlerinin yapılması gerekmektedir. Aksi durumda sistem hata verecek ve sözleşme yapılmasına müsaade etmeyecektir.
  2. Eğer sözleşme yapılacak kişi sözleşme yapmak istediği işyerinde İŞVEREN veya ORTAK olarak kayıtlıysa sistem bu kişiler için sigortalılık şartı aramayacaktır. İşyerlerine ait İŞVEREN ve ORTAK bilgilerinin kontrolünde sadece Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tescil kayıtları esas alınmaktadır. SGK’da kayıtlı işyeri tescil bilgilerinde işveren veya ortak olarak kayıtlı olmayan kişilerin kaydettirilmesi halinde işlemlere devam edilebilecektir.
  3. İkinci maddede belirtilen hususa uymayan tüm kişiler için (işveren veya ortak kaydı olmayan Bağkur’lu kişiler dahil) sigorta girişi aranacaktır.
  4. 4C KAMU sigorta bilgisi aktif olan işyeri hekimlerinin özel işyerlerinde işyeri hekimliği hizmeti verecek olması halinde ayrıca 4A sigorta girişi yaptırmasına gerek yoktur.
  5. Yukarıda belirtilen maddelere ek olarak TAM SÜRELİ istihdam edilecek personellerin başka bir işyerinde aktif sigortalılık kaydının bulunmaması gerekmektedir. Aksi durumda sistem sözleşme yapılmasına müsaade etmeyecektir.

İSG-KATİP Sigortalılık Kontrolleri

Bahsi geçen tüm sigortalılık kontrollerinde SGK kayıtları esas alınmaktadır. Bu sebeple yaptığınız sorgulamalarda hatalı kayıtlar olması halinde (İşyerinden ayrılmış olunmasına rağmen halen kaydın aktif görünmesi vb.) [email protected] adresine mail atınız. Mailinize istinaden gerekli kontroller yapılarak tarafınıza bilgi verilecektir.

İSG KATİP sistemi hakkında sıkça sorulan sorular
İSG KATİP osgb firmaları, isg profesyönelleri, işyeri sahipleri isg katip yenilenen sistemi hakkında merak ettiğiniz tüm konular isg katip

İSG KATİP Sistemi için Sıkça Sorulan Sorular

İSG-KATİP sisteminin yenilenmesi ile birlikte tüm sayfalar ve işlem adımları değişti. OSGB Sorumlu Müdürleri, OSGB Firmaları Sahipleri, OSGB ve Bireysel İSG Profesyönellerinin tümü İSG Katip sistemi üzerinden sözleşme yapma, sonlandırma, onaylama işlemlerinin nasıl yapılacağını araştırıyor. Sizler için bu konularda detaylı anlatımların olacağı İSG KATİP Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

06.11.2022
734
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?