trende

EkipNET Nedir?

EkipNET Nedir?

Ekipnet 01 Ekim 2020 Tarihinde yayımlanan İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrolünü (İlgili Mevzuat Linki için tıklayın) yapmaya yetkili personellerin yetkilendirildiği ve yetki belgelerinin kontrolünün sağlandığı sistemin adıdır.

EKİPNET üzerinden işletmenize düzenlenen periyodik kontrol raporlarının yetkili bir kişi tarafından yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Örneğin yukarıdaki cihazlardan bazılarının işyerinizde periyodik kontrol raporu bulunduğunu düşünelim. Raporu düzenleyen kişinin K ile başlayan kalıcı kayıt numarasını kullanarak. Ekipnet sistemi üzerinden aşağıdaki adımları takip ederek, sorgulama yapabilir. Periyodik kontrol raporunu düzenleyen kişinin bu ilgili ekipmanda periyodik kontrol raporu düzenleme yetkisinin bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz.

EkipNET Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bunun için öncelikle turkiye.gov.tr adresine E-Devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekli. Giriş sonrasında arama bölümüne Ekipnet yazmanız yeterlidir.

Çıkan ekranda uygulamaya git butonuna tıklayın aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız. Gördüğünüz üzere Yetkili Kişi Sorgulama kısmına tıkladığınızda size Tc Kimlik No, Yetkili Kişi Kayıt No, Ad Soyad gibi bilgileri doldurmanızı istiyor. Periyodik Kontrol Raporu ‘nda bulunan bilgileri buraya yazarak. Çıkan sonucu görebilirsiniz.

Ekipnet Ana ekranı

EkipNet üzerinden Kayıt Nasıl Yapılıyor?

Eğer İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Ek bölümünde belirtilen şartları taşıyorsanız, (ilgili bölüm mühendis yada tekniker diploması sahibi iseniz) turkiye.gov.tr adresi üzerinden yukarıdaki aynı işlemleri takip ederek sisteme giriş yapıp bu kez Kayıt işlemleri başlığına tıklayabilirsiniz.

Ekipnet Kayıt Sayfası

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi Kayıt ekranında ilgili alanları doldurarak (yanlış beyan verilmesi durumunda kayıtlar silinecektir) EKİPNET Sistemine kaydınız gerçekleşmiş olacaktır. Kayıt işlemleri sonrasında TSE ve Bakanlık tarafından protokol sağlamış eğitim merkezlerinde Periyodik Kontrol Eğitimlerini tamamlayan personeller için sistem üzerinden üretilen Kalıcı Kayıt Numarası verilecektir. Bu kayıt numarasını Periyodik Kontrol Uzmanı hazırladığı raporlar üzerinde kullanabilecektir.

Kalıcı kayıt numarası dışında diğer tüm kodlarda verilen raporlar geçersiz sayılmaktadır. (Detaylar İçin Ekipnet Duyurusu başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.)

Periyodik Kontrol Uzmanları tarafından Ekipnet Sistemi üzerine aktarılan periyodik kontrol bilgileri daha sonra görüntülemek amacıyla aynı sayfada Ekipmanlarım başlığında bulabilir ve görüntüleyebilirsiniz.

11.12.2021
5.984
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?