trende

iş Güvenliği Uzmanı İlk Yapılacaklar

iş Güvenliği Uzmanı İlk Yapılacaklar

iş güvenliği uzmanı, Bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen İş Güvenliği Uzmanı olmuş yada İş Güvenliği Uzmanlığını meslek olarak yapmayı düşünüyorsunuzdur. İş Güvenliği Uzmanı yeni bir meslek olması sebebiyle 2012 yılından bu yana artan bir ilgiyle yeni meslektaşlarımızı aramızda görüyoruz.

Çalışma Bakanlığı ve ÖSYM tarafından yapılan sınavı kazandık ve İş Güvenliği Uzmanı oldunuz.

iş güvenliği uzmanı ne İş Yapar?

Peki şimdi nereden başlamalıyız yani bir iş güvenliği uzmanı tam olarak ne yapar? Bu işte büyük bir tecrübeniz yoksa başımızı kaşıma vakti geldi demektir. 😉

Zaten İş Tecrübesi olanlar B sınıfı veya A sınıfı oldular. Fakat İş güvenliği Uzmanlığı yeni yeni oturmaya başlayan bir meslek olduğu için uzmanlar ilk olarak ne yapacaklarından çok emin olamıyorlar. Bu yazımızda ‘İş Güvenliği Uzmanlığı’nı meslek olarak benimseyenlerin ilk olarak yapması gerekenleri, sorumlu olduğu firmaya gittiklerinde neler yapacakları, nelere dikkat edeceklerini kısaca açıklayacağız.

iş güvenliği uzmanı İSGKATİP Sözleşmenizi Onaylayın

Her şeyden önce İş Güvenliği Uzmanlığı yapacağımız müessesenin E-Devlet üzerinde tanımlı olması karşılıklı sözleşmelerin imzalanması gerekir.

iş güvenliği uzmanı olarak göreviniz ve Çalışma Alanınıza Ait Yönetmelikleri Mutlaka İnceleyin

Firmaya gitmeden önce ‘İş Güvenliği Uzmanının Görev Yetki ve Sorumlulukları Hakkındaki Yönetmelik’ tekrardan okunarak hazmedilmelidir. Bu Yönetmelikteki 9 Madde İş Güvenliği Uzmanının görev ve sorumluluklarının kısa bir özetidir. 9. Madde der ki; “bir İş Güvenliği Uzmanı; çalışma ortamı gözetimi, rehberlik, risk değerlendirmesi, eğitim, kayıt, bilgilendirme ve ilgili birimler ile işbirliği içide çalışmalar yapmakla yükümlüdür.”

Tüm bunlar yürütülürken firmanın ana faaliyet konusu ile ilgili mevzuat varsa; elle taşıma, basınçlı kaplar, yangın, büyük endüstriyel kazalardan korunma, kaldırma araçları gibi mevzuatlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bütün bunlar sözleşme yaptığımız işyeri ile ilgili hazırlık aşamasında yapacaklarımız, ön fizibilite çalışmalarımızdı.

Saha Gözlemlerinizi Her Ziyaretinizde Gerçekleştirin

Şimdi sahada işyerine gidince neler yapmalı ve nelere dikkat etmeliyiz? onları sıralayalım. Firmaya ilk gittiğimizde yetkililer ile tanışmadan sonra, fiziki olarak gözlem yapılması gerekmektedir. Kabaca eksiklerin neler olduğu, çalışanların davranışları, tehlikeli durumlar gözlenmelidir.İlk Saha gözlemi, işletmenin sorumlu olduğu bütün alanlarda yapılmalıdır. Daha sonraki gözlem işyerinde işin yürütülmesi aşamalarına hakim bir çalışanın nezaretinde yapılmalıdır.

Saha Gözlemleri ve İşyeri Yerleşim Planları

Bu esnada yanımızda işyeri yerleşim planı bulunursa, üzerine küçük notlar almak ve daha sonra hatırlamak açısından yardımcı olur. İşyerinin faaliyet alanıyla birlikte tehlike sınıfı gözönüne alınarak özel risk gruplarına giren(engelli, bayan veya genç çalışan) olup olmadığı gözlenmeli, eğer varsa uygun işler de çalıştırılıp çalıştırılmadığı kontrol edilmelidir. Eğer firmada tam zamanlı çalışıyorsanız çalışmalarınızı iş sağlığı ve güvenlik birimi dahilinde yürüteceksiniz.

İş Güvenliği Uzmanı için Çalışma Alanını Sorgulayın

Kısmi zamanlı çalışmalarda bulunuyorsanız da çalışan kişi sayısı ile orantılı çalışmalarınızı yürütebileceğiniz mevzuata uygun bir yer gösterilmelidir.

Sorumlu olduğunuz işyerinde çalışan sayısı elli(50) kişi ve üzerindeyse yönetmelik gereği İSG Kurulu oluşturmanız gerekmektedir.

İSG Kurulunun detayları kimlerin katılacağı, başkanın, sekterin kimlerin olacağı gibi konuları ilgili yönetmelikten inceleyebilirsiniz. Fizibilite çalışmalarına devam edip;

iş güvenliği uzmanı Makine Ekipmanların Gözlem ve Periyodik Kontrolü

 • Makine Parkı içeriği ve yerleşim planı,
 • Kullanılan el aletleri ve özel aparatlar
 • Üretimde ham madde olarak veya yan işlerde kullanılan kimyasal listesi ve MSDS formları
  • Mevcut kimyasallar için MSDS (Malzeme Güvenlik Bilgi Formları) bulunuyor mu?
 • Vinç, forklift ve benzeri taşıma kaldırma araçları listesi
  • Vinç, forklift gibi taşıma kaldırma araçlarının bakım ve muayeneleri yapılmış mı? Kayıtlı mı?
 • Kompresör ve benzeri ekipmanların listesi gibi bilgileri
  • Kompresör ve benzeri yan unsurların yerleşimi doğru mu? Muayeneleri yapılmış mı?

Yukarıdaki bilgiler İş Sağlığı ve Güvenliği yönünden kontrolü sağlanır. Sonrasında;

Makine ve Ekipmanların mevcut risk analizini gözden geçirin

iş güvenliği uzmanı Makineler Makine Emniyeti Yönetmeliği’ne uygun mu?

 • Makinelerin yerleşimi tehlike oluşturuyor mu?
 • Makinelere ait periyodik bakım çizelgeleri mevcut mu?
 • Bakımlar düzenli olarak yapılıp, formlara işleniyor mu?
 • Makine güvenlik ve kullanım talimatları mevcut mu? Görünür biçimde hazır tutuluyor mu?
 • Kişisel koruyucu donanım kullanılıyor mu? Gerekli işaretlemeler mevcut mu?

İşletmeyi Yangın Tehlikesi Yönünden Değerlendirin

 • Yangın ile mücadele/önleme araçları donanım listesi
 • Elektrik, doğalgaz, havalandırma ve benzeri tesisat uygun mu? Gerekli topraklamalar yapılmış mı? Katodik koruma gereken durumlarda ölçümler düzenli olarak yapılıyor mu?
 • Acil durumlar için kaçış yolları, aydınlatma, uyarı sistemi ve işaretleme mevcut mu? Müdahale noktalarında gerekli ekipmanlar mevcut mu? • Makine ve el aletleri amacına uygun kullanılıyor mu?

Ortam Ölçümü ile İşletmenin mevcut halini ölçün.

 • Gerekli görülen noktalarda toz, gürültü ve benzeri ölçümler yapılmış mı?
 • Tuvalet, banyo ve mutfak gibi kapalı hacimler insan sağlığı açısından uygun mu? İşyeri hijyeni konusunda gerekli çalışmalar yapılmış mı?

İş Kazası ve Ramak Kala Olayları Sorgulayın

 • Daha önce iş kazası olmuş mu? Nerede? Nasıl? Niçin? Ne zaman? Kim tarafından?
 • Kaza ve Ramak kala kaza tutanakları tutuluyor mu? (Özellikle eski kazalar ve ramak kala kazalar hakkında bilgi toplamak çok önemli!)

Çalışanların mesleki eğitim ve formasyonları hakkında gerekli faaliyetler yürütülmüş mü?

Çalışanların muayene ve sağlık raporları düzenli saklanıyor mu?

Mesleki hastalıklar konusunda problemi olan çalışanlar var mı?

gibi sorular, toplanan bilgiler, saha gözlemleri yardımıyla mevzuata uygun “Risk Değerlendirmesi” yapmak. Toplanan bilgiler yardımı ile “Yıllık Çalışma Faaliyet Planı”, “iSG Politikası” , ”Acil Durum Eylem Planı” oluşturulmasını sağladıktan sonra; bu raporları işveren, işveren vekiline sunup, bilgilendirme yapmamız gerekmektedir.

Bu aşamalardan sonra çalışanların; Temel İş Sağlığı Güvenliği Eğitimi, İş Başı Eğitimleri, Mesleki Eğitimleri, Yüksekte Çalışma Eğitimi gibi eğitimlerini tamamlamalarına, Kişisel koruyucu donanımlar(KKD)ın seçimi, kullandırılması, eğitimleri ve benzeri faaliyetlerde yardımcı olmamız gerekmektedir. Kurumun “Onaylı Defter (Tespit Öneri Defteri)” temin etmelerini sağlamalıyız.

İlginizi Çekebilir – Tespit Öneri Defteri Nasıl Onaylatılır?
İSG Kurul Tutanakları – İSG Kurul Karar Defteri

Bu deftere yapılması gerekenleri, eksik gördüğümüz, risk oluşturabilecek, kötü sonuçlar doğurabilecek durum veya olayları TAVSİYE şeklinde yazabiliriz. Eğer işyerinde İSG Kurulu oluşturduysak kurulda alınan kararları yazmak için “İSG Kurul Karar Defteri” yine işyerinin temin etmesini sağlamamız gerekmektedir. Ancak bunu Onaylı defterdeki gibi bir zorunluluk olarak algılamayın. Çünkü Tespit ve Öneri defteri için İSG Hizmetleri Yönetmeliği İle igu görev yetki sorumluluk , işyeri hekimi ve dsp görev yetki ve sorumluluk gibi yönetmeliklerde belirtilmiş. Ancak Kurul karar defteri için böyle bir mevzuat hükmü yoktur.

Saha Gözetimleri

Evraklarımızı hazırlayıp, çalışanların eğitimlerini tamamladıktan sonra “Saha denetimleri | Saha Gözlemleri” ile çalışanların, işletmenin, işveren veya işveren temsilcisinin İSG Çalışmalarına verdikleri tepkileri gözlemleyip, yerinde ikazlar ile İSG Çalışmalarını desteklemeliyiz.

Bütün yıl boyunca yapılan İSG Çalışmalarından sonra Yönetmelikte örneği mevcut olan “Yıllık Değerlendirme Raporu”nu İşyeri Hekimi ile birlikte oluşturarak ilgili birimleri iletmemiz gerekmektedir. Özet olarak yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkatli ve özenli bir biçimde yaklaşıp, uygular, bunları da mevzuatlarla desteklersek; gerekli İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemlerinin alınmasını sağlayıp, muhtemel riskleri en aza indirgemiş oluruz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?