trende

Dünya İşçi Bayramı – P.J. McGuire

Dünya İşçi Bayramı – P.J. McGuire

1882 UBC (Birleşik Marangoz Kardeşliği) ‘nin merkezini New York’a taşıdı ve burada “Günde Sekiz Saat” hareketine katıldı. New York Merkez İşçi Sendikası’nın 1882 tarihli bir toplantısında, işçileri Eylül ayının ilk Pazartesi günü “şehrin sokaklarında şenlikli bir geçit törenine” öncülük etmeye çağıran bir karar sundu. 1

P.J. McGuire ‘den sevgilerle…

Bu öneriyi getiren o yıllarda 30 yaşında olan McGuire, örgütün idari hiyerarşisindeki en üst seviye olan UBC (CLU yani Merkez İşçi Sendikası olarak ‘ta anılır.) sekreteri seçilmişti. Toplantıdaki hararetli konuşmalarda, işçi hak ve örgütlenmelerine dikkat çekmek için bir kıvılcım ortaya atılmıştı. Ezilen hakların sembolü olan işçiler çoğu fikir akımında ücretli kölelik kavramıyla eşdeğer anılıyor, bu tanımın zorbalığını ne yazık ki hem kendi sınıfında hemde üst sınıfın baskılarıyla iliklerine kadar işliyordu.

Labor Day, İşçi Bayramı

Newyork Şehir Merkezinde 30.000 Kişi..

Newyork Şehir Merkezinde 30.000 kişinin katılımıyla 1882 yılı Eylül ayının ilk pazartesi günü gerçekleştirilen İşçi Bayramı etkinlikleri 1883, 1884 ve sırasıyla her yıl yapılmaya devam edildi. 5 Eylül 1882 ‘de Atılan bu küçük adım. 2 Tüm Dünya ‘da ses getirdi ve Her yıl farklı zamanlarda da olsa (ülkemiz ‘de 1 Mayıs) İşçi Bayramı şeklinde kutlanmaya devam ediyor.

Çalışanların birlikteliği adına atılmış önemli bir adım.

Sanayi devrimi, çalışma gücünü azaltmıyor, hırpalıyor. Ancak üretimi çok üst seviyelere taşıyordu. Bu üretim artışı sonrasında da bu yüke omuz atan eller olan işçiler ‘de hakettiklerini almak amacıyla her fırsatta haklarını dile getiriyordu. Bu yönüyle işçi bayramı tüm çalışma aktörleri için önem taşımaktadır. Bugün ülkemizde ve diğer ülkelerde farklı tarihlerde kutlanıyor olsa ‘da çıkış noktasında çalışma hayatının, korunmaya en muhtaç kesimini oluşturan işçi, çalışan kadrosu bugün halen mevcut haklarını koruyamamakla birlikte geriye gitmektedir.

Tuzla ‘daki patlama ‘da 3 çalışan vefat etti.

İşçi Bayramından çok kısa bir süre önce, ülkemiz yine büyük bir iş kazasıyla yüzleşmek zorunda kaldı. 3 iÇalış 3 çalışanın vefat ettiği patlama sonrasında her zaman olduğu gibi tüm dikkatler iş sağlığı ve güvenliği ‘ne çevrildi. Bursa OSGB Firmaları ‘nda aktif olarak çalışan iş güvenliği uzmanı olarak çalışan arkadaşlarımızla yaptığımız ilk değerlendirmelerde yine iş sağlığı ve güvenliği konularının temelindeki hatalar sebebiyle bu olayın gerçekleştiğini gördük.

Bugün kutlamış olduğumuz işçi bayramı ‘nında yine Amerika ‘da kapitalizm ‘in merkezinde çıkması, fikir babalarından Peter ‘in Sosyalist olması, Sevgili Peter ‘in sağlığına dikkat etmemesi ve alkolik yaşamı ölümünde önemli bir faktör…

Tezatlarıyla, güzellikleriyle işçi bayramı, halkın ezilen kısmının sorunlarına dikkat çekilmesi adına güzel bir gün, ancak bugün bayram olmadan öteye gidemiyor. Sadece bir günlük hatırlamaların yerine anayasal hakların tamamen uygulandığı bir çalışma hayatı kurgulamak ve iş sağlığı ve güvenliği kanun hükümlerinin tamam uygulandığı çalışma sahalarının sayısının arttırılması için özendirici faaliyetlerle 1 Mayıs yada işçi bayramı gerçek bir bayram olarak kutlanabilir.

Kazasız günler diliyorum.

Kaynaklar

01.05.2022
628
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?