trende

bursa osgb firmaları ve İSG Sektörü

bursa osgb firmaları ve İSG Sektörü

bursa osgb firmaları toplam sayısına baktığımızda Türkiye ‘deki toplam osgb sayısını göz önüne aldığımızda %5 lik bir bölümünü oluşturuyor. Her sene İş Sağlığı ve Güvenliği genel müdürlüğü tarafından yayınlanan hedefimiz sıfır kaza politikasını düşünerek. bursa osgb listesi ‘nde yer alan bursa osgb firmaları ‘nın iş sağlığı ve güvenliği sektörüne sunması gereken en büyük katkının isg hizmeti alan firmalarda iş sağlığı ve güvenliği kültürünün gelişimine katkı koymaktır.

Bugün bursa osgb firmaları listesi ‘nde yer alan 100 ‘ün üzerindeki iş sağlığı ve güvenliği firması ile bursa ‘daki isg kültürünün gelişiminin % 10 ları geçemediğini net olarak söyleyebiliriz.

6331 Sayılı İSG Kanunu Geldikten sonra;

işe giriş sağlık raporu yapılmaya başlandı,

Ancak halen ilgili kanunda geçtiği üzere iş sağlığı ve güvenliğinin temel yapısı olan çalışandan ücret alınmaz tanımı işyerlerinde yeşermedi.

iş kazası bildirimleri yapılmaya başlandı,

Ancak halen işyerlerinde kaza olduğunda çalışana bildirim yapılmaması, (evde oldu de) konusundaki baskılar azalmadı.

Saha gözlemleri artarak yapılmaya devam edildi.

Ancak yaptığın saha gözlemlerini asla tespit öneri defterine yazmayacaksın söylemleride aynı paralelde artmaya devam etti.

bursa osgb firmaları ve Sektördeki Hızlı Gelişim

İş sağlığı ve güvenliği hizmeti kapsamında olan, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi hizmeti, diğer sağlık personeli gibi hizmetler artmaya devam etsede halen kanun kapsamında olan bir çok yerde ne yazık ki isg hizmeti halen alınamıyor. ve neyazık ki bursa osgb firmaları 2021 yılı listesindeki osgb firmasının tek sorunu bu konu değil, bu konuyla ilgili Bursa OSGB Firmalarını bekleyen tehlike başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

İSG sektörü 2013 yılında önemli bir evrim geçirdi, 2012 yılında yayınlanan yasa ile birlikte daha önce 4857 sayılı yasaya göre çıkarılmış olan tüzüklerin iptal olması ile birlikte kanuna dayalı olarak ardı ardına yönetmelikler çıkarılmaya başlandı. Resmi Gazete sayfaları hem bursa osgb firmaları hemde isg profesyönelleri tarafından sıklıkla ziyaret edildi.

bursa osgb çöplüğümü oluyor

Bununla birlikte ne yazık ki o dönemlerde hızla sektöre farklı alanlardan girişimcilerin akınları oldu. Bu osgb firma sayılarının artışını destekledi. Sonrasında osgb firmalarında çalışacak olan isg profesyönelleri bu sırayı izledi. Sonucunda bugün gelinen noktada yığınla mezun, yığınla osgb firması ve isg profesyöneli ile doldu.

Bugün arkamıza baktığımızda bursa osgb firmaları ‘nın sektöre vermesi gereken asıl desteği ne yazık ki veremediğini görüyoruz. İşletmelerdeki isg kültürü bilincinin artmamasındaki en büyük sebeplerden birini merak ediyor musunuz?

İşverenini şikayet et!

Devlet tarafında sıklıkla yapılmak istenen durum aslında bu bir çok konuda devletin sadece bir tuşla elde edebileceği verileri şikayet kanalına bağlamış. Böylelikle hem denetim yükümlülüğünden kurtulmayı seçmiş. Hemde işçi üzerinde ve isg profesyöneli üzerinde bir baskı kurmuştur. Çünkü bir aksaklık olmadığında İSG Hizmetleri yönetmeliği, sorgulanıyor. aynı şekilde iş güvenliği uzmanı görev yetki sorumlulukları hk yönetmelik de. İlgili yönetmeliklerde işyerinin bildiriminin (yani şikayetin) yapılıp yapılmadığı sorgulanıyor.

Hal böyle olunca bir çok isg profesyöneli ne yazık ki bu ikilem arasında çalışmak zorunda bırakılıyor.

bursa osgb firmaları ‘nda 8 yılın ardından değişmeyen şeyler

bursa osgb firmaları sektöre girmeden, kurulmadan önce devam eden aksaklıklar yine tekrar ediyor.

İşyerlerinde;

  • Periyodik kontroller yapılmıyor yada sadece denetimlerden denetimlere yapılıyor.
  • Temel isg eğitimleri sadece kağıt üstünde yapılıyor yada 1 saatlik, 15 dakikalık eğitimlerle geçiştiriliyor.
  • Çalışan isg kültürü açısından bulunduğu ortamı sorgulayamıyor. Basit isg kavramlarını bile açıklayamıyor.
  • Çalışan haklarını bilmekten çok uzakta. haklarını öğrenmek için halen avukat, yada x kişilerden bilgi alarak öğrenmeye çalışıyor.
  • İşverenler halen sınırsız sorumluluk kavramını oturtamıyor. Sorumluluk almamaya, başkalarına yıkmaya çalışıyor.

gibi bir çok konuda liste uzayabilir.

İSG Profesyönelleri açısından konuya baktığımızda;

  • bursa osgb firmaları ‘nda çalışan bir çok iş güvenliği uzmanı…
  • Halen Türkiye ortalamasının altında ücretlerle çalışmaya mahkum edilmiş durumda.
  • İki işverenli baskı altında bırakılan isg profesyöneli çoğu zaman işsizlik baskısı ile doğru kararları alamıyor.
  • Yada doğru kararları uygulatmada baskı kuramıyor.

Yeni bir isg düzenine elbetteki her zaman ihtiyaç var. Ancak bu koşullarda artık çok daha fazla erteleme yaşamadan yeni bir isg kültür oluşumu desteklenmelidir. isg profesyönellerinin çalışma alanı kanuni ve sosyal haklar ile genişletilmelidir.

Sadece eğlence için oluşturulan bir popüler kültür futbolda hakemlere verilen sınırsız haklarla karşılaştırıldığında. Bir hayat kurtarmak mesabesinde olan meslek çalışanları için hukuki anlamda cimri davranılması. İSG profesyönelinin kapitalizm sistemine kurban edilmesi anlamını taşımaktadır.

Kazasız günler ancak, isg profesyönellerinin baskılanmadığı ortamlarda yeşerebilir…

23.08.2021
988
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?