trende

bursa osgb firmaları ‘nı bekleyen tehlike

bursa osgb firmaları ‘nı bekleyen tehlike

Aslında bu yeni bir sorun değil bursa osgb firmaları ‘nda yıllardır yaşanan en önemli iki sorun bulunuyor.

Bursa OSGB Firmaları iş sağlığı ve güvenliği hizmeti ihtiyacınız mı bulunuyor? Hemen Ara 0551 254 56 38

Bu sorunları kategorize etmek gerekirse;

  • Yıllardır sürekli aşağı çekilen fiyatlar,
  • aşağı çekilen fiyatlar sebebiyle isg profesyönelleri, özellikle iş güvenliği uzmanlarının maaşlarındaki düşüş,
  • bu düşüşe bağlı olarak isg profesyönellerinin geçim derdinden başka bir konuya odaklanamaması yada çeşitli şekillerde iki iş sendromu sebebiyle gelişim sekansının kesintiye uğraması
  • bursa osgb firmaları ‘nın hizmet sundukları işyerlerinden toplayamadıkları ücretler
  • haksız kazanç ile öne geçen bursa osgb firmalarının yeterli cezaları almaması sebebiyle hakedilmeyen kazanç karı göstermeleri bu sebeple rakiplerine oranla sağladıkları rekabet üstünlükleri…
  • bursa osgb firmaları arasına istanbul ve balıkesir merkezli işletmelerin bursa osgb listesi ‘ne katılımları…

Liste aslında uzayıp gidebilir, ancak bursa osgb sektöründe piyasada çokta üstünde durulmamış olan bazı konulara bu başlıklarda ele alacağız.

bursa osgb firmaları aşağı çekilen fiyatlar

bursa osgb firmalarından olan İSGDEM OSGB ‘de çalışırken 2013 yılı mayıs ayında az tehlikeli işletmeler için 30 TL, tehlikeli işletmeler için 50 ve Çok Tehlikeli işyerleri için isg hizmetleri 80 TL, gibi fiyatlarla sunuluyordu. Ancak bugün baktığımızda kırmızı osgb ‘leri bir kenara bırakacak olursak. Aynı hizmetleri bugün 2013 yılında verilen isg hizmeti fiyat tekliflerinden çok aşağılarda bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu sorun başlıca diğer iş sağlığı ve güvenliği sektöründe yeni sorun başlıklarının oluşmasına neden olmaktadır.

bursa osgb
bursa osgb hizmeti ücreti

bursa osgb firmaları ‘nda çalışan isg profesyönellerinin gelişim körlüğü

Tüm osgb firmalarını kapsamıyor olsa da bursa osgb firmaları arasından parmakla sayılır olanları çıkarırsak çoğunluğu çalışanları için iki belkide üç iş biçerek bunları yapması konusunda baskılama gerçekleştiriyor. Bunu da yaparken osgb firmaları yöneticileri bunun bir zorunluluk olduğunu belirtiyor. Böyle bir zorunluluğun bulunmadığını bilmelerine rağmen isg profesyönelleri işlerini kaybetmemek amacıyla vargücüyle çalışmaya gayret ediyor. Bunun neticesi kaçınılmaz olarak. Hizmet alan firmanın iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini yalnızca kağıt üstünde almasına neden oluyor. Riskler görülmüyor, halının altına süpürülüyor. İSG faaliyetlerini yürütürken rehberlik görevini icra etmesi gereken İSG Profesyönelleri (iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi) ise sadece mevcut gelişimlerinin üstünden devam ediyor, değişen isg süreçlerini yönetmeye zaman ayıramıyorlar.

Bu kaçınılmaz sonun habercisi olacaktır. Kanunen yasak olmasına rağmen halen tam süreli atamaları bulunan iş güvenliği uzmanları zaman zaman periyodik kontrollerle, temel isg eğitimlerinin haricinde eğitimlerde görevlendirilmeleri sebebiyle sık sık başka işlerle meşgul oluyorlar. Aynı şekilde işyeri hekimleri ise firmalara ziyaret gerçekleştirmesi gereken zamanlarda işyerinde işe giriş sağlık raporu doldurmaya zorlanıyorlar.

Bunlar ne yazık ki bursa osgb firmaları ‘nın yanı sıra bir çok büyük kent osgb firmalarında da aynı sorunla karşılaşılıyor.

bursa osgb firmaları ödenmeyen ücretler
bursa osgb firmaları piyasadan toplanamayan hizmeti sunulmuş ödemeleri almakta güçlük çekiyor.

Fatura var! Ödeme Yok!

iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerini yürüten bursa osgb firmaları ‘nın en büyük sorunlarından biri ise ödeme toplama zorluğu, özellikle bugün artan ekonomik sıkıntılar. İşletmelerin ödemelerini aksatması tüm çalışan kesimin nakit sorunu yaşamasına neden oldu. Ancak bu yeni bir sorun değil, sorunun tek sebebi ise sadece ekonomik sıkıntı değil. Aynı sorunları isgdem osgb firmasında çalışırken de yaşamıştım 2013 yılında bursa osgb listesi ‘nde 30 firmadan ibaret olan bursa osgb firma sayısı 2015 lerde 70 ‘i geçmişti, herkes hızla yeni bir osgb firması kuruyor. Başka iş kollarından elde ettikleri gelirlerle osgb firmalarını ayakta tutmaya çalışıp düşük fiyatlarla piyasada hakim güç olmayı hedef ediniyordu. O zamanlarda şunu sık sık duyuyordum. X osgb firması piyasaya girmiş 3 te bir fiyat çekiyor. Bütün osgb firmalarını kapattıracağım diye yemin etmiş!

En sonunda bu sözü söyleyen osgb firmalarının çoğunun kapandığını gördüm. O yüzden bugün bile en iyi osgb firma sıyız, dediğinde birisi en iyilerden en az 4 5 tanesinin kapandığını birebir gördüm diyorum. Hem de 5 yıl dolmadan…

OSGB Firmaları piyasada uygun fiyatlarla 5 yıldır hiç artış yapmadan isg hizmetlerini sunuyor olmalarına rağmen halen piyasadaki mevcut ödemelerini alamıyor, bugün 100.000 ciroya sahip osgb firmalarının piyasadan 200.000 TL ye yakın A firmasının; B firmasının cebinde gezen hakedilmiş ücretleri malesef kasalarına koyamıyor, bu sebeplede bir çok osgb firması ödeme zorluğu yaşıyor. İlerleyen dönemlerde ne yazık ki kapanan bursa osgb firmaları listesi ‘ne yeni isimler eklenmiş olacak.

bursa osgb firmaları düşük maliyet oluşturma çabası sebebiyle isg profesyönelleri özlük haklarını tüketiyor
düşük maliyet oluşturma çabası ne yazık ki başka yerlerden çalma eğilimini oluşturuyor. Bursa OSGB Firmaları İSG Profesyönelleri için olağan durumun dışında bir ortam oluşturuyor.

Haksız Kazanç elde eden osgb firmaları

Devletin sunduğu yardım ve teşviklerden normal şartlarda faydalanamayacak olmalarına rağmen, kanunun yada çıkan genelgelerin açıklarından faydalanarak. Çalışan maliyetlerini düşüren bursa osgb firmaları ne yazık ki diğer bursa osgb firmalarının önüne geçerek, haksız fiyat rekabetinde üst konuma çıkabiliyorlar.

Örnek olarak işbaşı eğitim programları belli şartlara bağlı olup tamamen işsizliği önlemeye yönelik olmasına rağmen bursa osgb firmaları arasında bunu sadece personel maliyetlerini devlete ödetmek için kullanabiliyor. Var olan personelini farklı şirketlerde çalıştırıp giriş çıkış yaptırarak, buradaki devlet teşviklerinden faydalanabiliyorlar.

Yada en son kçö (kısa çalışma ödeneği) konusunda olduğu gibi bursa osgb firmaları ‘nın bazıları çalışanlarını ful çalıştırmalarına rağmen 0 gün sgk bildirerek sanki çalışmıyor göstererek, 100 çalışanı olan ortalama maaşları 5000 lira olan bir osgb firmasında 1 yıl içinde yaklaşık olarak 1,2 milyon TL devlet kurumlarını zarara uğratıp, kendi maliyetlerini düşürerek, Az tehlikeli işletmelerde çalışan başına 7 lira (normalde 20 lira), tehlikeli işletmelerde 15 lira (normalde 45 lira) çok tehlikeli işletmelerde 30 40 TL gibi ücretler sunarak fiyat rekabetinde öne geçiyorlar. Evet yanlış anlamadınız bu işleri aldıktan sonrada isg profesyönellerini sigortasız olarak daha doğrusu sigorta primi 0 gün ödenerek o gün evde olması gerekirken hizmet alan firmaya gönderiyor.

Bu gibi bir durumda kaza yaşandığında hizmet alan firmanında kontrol yükümlülüğü bulunduğu için hizmet aldığı bursa osgb firması ‘nın yaptığı bu kanunsuzluğa ne yazık ki tali kusurlu olarak katılım göstermiş oluyor (hukuk nezdinde)

Bunun sonucu olarak sektörde çalışanların özlük hakları onarılması güç bazı yaralara sebep oluyor. Çalışanlar 5 yıl içinde bu haklarını talep ettiğinde ise mahkeme yoluyla bu hukuksuzluğu sergileyen osgb firmalarına yüklü tazminatlar, geri ödemeler biniyor. Böyle olunca yine batış kaçınılmaz oluyor.

istanbul osgb firmaları
istanbul osgb firmaları son dönemde yoğun olarak bursa osgb listesi ‘ne dahil olmaya başladı.

Bursa OSGB Firmaları arasına katılan çevre il osgb firmaları

Bursa, tam anlamıyla bir sanayi şehri ve yine bir büyük ağabey ‘imin sözüyle Bursa devlet eliyle kalkındırılması planlanan 5 şehirden biri. Yani bursa için büyüme kaçınılmaz bir gerçek. Ancak bu büyüme tüm sektörlerde iştah kabarttığı için, bugün balıkesir osgb firmaları, istanbul osgb firmaları, kütahya osgb firmaları gibi illerdende bursa osgb firmaları listesine girmeye çalışan firmaların iştahını kabartıyor. Bunun neticesi olarak bugün 100 ün üzerinde (102) bursa osgb firması bulunuyor. Bu yine fiyatları aşağı yönlü eğiyor. Yine çalışan özlük hakları ve ortalama maaş oranları ne yazık ki bursa için düşüyor.

Hizmet fiyatlarındaki düşüş daima hizmet kalitesinide aşağı yönlü etkileyecektir. Eğer bursa osgb firmaları olarak yukarı yönlü bir ivme kazanılması düşünülüyor ve hedef listenizde bu büyüme varsa. Ancak fiyat oranlarını yukarı taşıyarak, çalışanların özlük haklarını ve Türkiye genel ortalamasını yakalayarak bunu sağlayabilirsiniz.

Ülkemizdeki osgb firmaları en düşük ve ortalama ve en yüksek osgb firmaları fiyat tarifesini merak ediyor musunuz? Türkiye ve bursa osgb firmaları ücretleri karşılaştırması başlıklı yazımız tam size göre

23.08.2021
1.048
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?