trende

Acil Durum Krokisi Nasıl Çizilir?

Acil Durum Krokisi Nasıl Çizilir?

Acil durum krokisi çizerken nelere dikkat etmeliyiz, hangi programları kullanarak acil durum krokisi oluşturabiliriz gibi aklınızdaki bir çok soruya yanıt verebilmek için hazırladığım bu nasıl yapılır yazısını ilerleyen zamanlarda tekrar güncelleyip bir plan dahilinde yeniden oluşturacağım.

Acil Durum Krokisi Çizimi İletişim Kanallarımız

O güne değin, en azından neler yapılması gerektiği ile ilgili kısa bir bilgilendirme anlamı taşıyan bu birkaç paragraflık yazıda acil durum krokisini çizerken yapmanız gereken adımların bazılarını okuyabilir. Yada bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, hizmet alımı için yukarıdaki butonlardan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Profesyönel acil durum krokisi çizimleriyle işyerinizin sağlık ve güvenliğine estetik katmayı amaçlıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Acil Durum Krokisini çizerken hangi adımlar takip edilmeli?

Öncelikle yangın tahliye planını çizeceğiniz alanın m2 yapı sayısı gibi nicel özelliklerini öğrenmeniz acil durum ve yangın tahliye planı çiziminizde sizin için yol gösterici bir done olacaktır. Özellikle yangın tahliye planı ücreti belirlemeniz için önemli kıstaslardan biri olan bu özellik sizin ortalama ne kadar süre çalışacağınızında anahtarı gibi, çoğu zaman fiyatlama yaparken bu bilgi eşliğinde bir teklif çalışması yürütülür. Yoksa yanlış fiyatlama yaparak emeğinizin çok altında yada çok üstünde bir fiyat vermiş olabileceğinizi unutmayın.

Acil Durum Planı Krokisi Ücreti

Çoğu hizmette olduğu gibi yangın tahliye planı çizimlerinde de en önemli faktörlerden biri fiyatlama çalışmasıdır. Bugün ortalama 4 – 6 tl bandında ortalama m2 fiyatıyla yapılan acil durum planı krokisi çizimlerinde 8 TL civarlarında fiyatlar görmekte mümkündür, çizimi yapılacak alanın büyüklüğü arttıkça fiyat yükselebilir yada alçalabilir, çünkü bu çizimi yapacağınız alanda ne kadar adımlama yapacağınıza ne kadar çok tekrar geçiş yapacağınıza ilgili alanlardaki bölmelere, karmaşıklığına göre çalışma iş gücünüze olan baskısına bağlı olarak fiyat aşağı yada yukarı yönlü belirlenebilir.

Yangın Tahliye Planı Çizmek Ne kadar uğraştırıcı

Burada aslında yangın tahliye planı çizmek isteyen kişiler şunu öğrenmek istiyor, bu iş kısa sürede halledilebilir mi? Yorucu mu?, Bilgisayardan çok hoşlanmıyorsak, bilgisayarda kısa sürede halletmemizi sağlayan yazılımlar var mı gibi soruların temelini oluşturuyor. Çizimini yaptığım firmalardan Örnek olması açısından ortalama 70Bin m2 lik bir alanda 48 – 55 Bin adım atacağınızı unutmayın.

Büyük Bir tesiste Yangın Tahliye Planı Ne kadar sürede çizilir?

Tecrübeyle sabit olması sebebiyle bir örnekleme daha yapmam gerekirse 400 Dönümlük bir yapı grubunda ortalama 20 bina krokisi için 120Bin adımla sadece kaba çizimler için ayırdığım iş gücü 16 saatime mal olmuştu. Sonrasında 3 haftalık bir sürede çizimlerin dijitale aktarılması ve 2 haftalık bir süreçte ise ince detayların firma tarafından revizesi gibi geçen süreyi hesaba kattığınızda böyle bir işyeri için 5,5 haftalık bir zaman ayırmanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor.

Yangın Tahliye Planı Çizim Programı

Acil durum ve yangın tahliye planı krokisi çizimi için bir çok program kullanabilirsiniz. Microsoft , Floorplan gibi ücretli yazılımların yanı sıra ücretsiz inkscape, gimp gibi açık kaynak yazılımları da tercih edebilirsiniz. Bu programlar kullanım kolaylığı açısından çizim yapan kişiler tarafından bilgisine ve tecrübesine göre farklılık gösterdiği, bazende yapmak istediklerinizin bazısında olup diğerinde olmaması sebebiyle tekini yada çoklu olarak kullanmanız gerektiğini söyleyebilirim.

Acil Durum Krokisi çizimi Nasıl Yapılır Videoları var mı?

Bu konuyla ilgili acil durum krokisini çizerken nelere dikkat edilir, nasıl çizilir, hangi programlar nasıl kullanılır gibi detaylı bir eğitim setini udemy de hazırlamayı istiyorum. Ancak mevcut işlerim sebebiyle şu an için bu konuya eğilemedim.

Aslında işyerleri için çok yeni olan bu sektör uğraştırıcı olması ve çok fazla zaman istemesi sebebiyle çok revaçta olan bir hizmet dalı değil, bu nedenle hem hizmeti almak isteyen taraftaki zorunluluk yani katma değerini görmemesi sebebiyle genelde bu hizmetten kaçmaya çalışması, yada bir şekilde yapılması zorunlu hale gelmişse en uygun fiyatlarla halledilmeye çalışılması hemde hizmet sunan tarafta çok fazla emek harcanması neticesinde alınabilecek ücretle ilgili kar / zaman karşılaştırması sebebiyle çok tercih edilmemesi sebebiyle, bu konuyla ilgili hazırlayacağım videolarada çok fazla zaman harcamak için bir enerji ve motivasyon bulamadım. Bu sebeple bir program yapabilirsem ilgili konuda sembolik bir ücretlede olsa video anlatımı tamamladığımda duyurusunu mutlaka yapacağım.

07.03.2022
3.972
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?