trende

Bursa ‘ya Kısa bir veda…

Bursa ‘ya Kısa bir veda…

2021 ‘in son çeyreğin’de eğitim eksenli bir sebeple Bursa ‘dan geçici süreliğine Kütahya şehrine taşındık. Yavrumuz ve ikinci yeni öğrencimizin okul kayıtları, taşınma, ikamet vs derken epey bir zaman geçmiş, ilk zamanlar çok zorlandığımızı söyleyebilirim. Bu zor kısım taşınana kadardı, yeni bir şehre gitmeyi ilk zamanlar istemiyordum. Çevre, aile, iş vb gibi bir çok farklı etken vardı her birine yeniden alışmaya çalışmak zaman alacağı ve belirsizlikler bulunması sebebiyle biraz zorlu bir süreçti. Ancak taşınma tamamlandıktan sonra bunların hepsi geride kaldı.

Elhamdülillah

Taşımanın ilk gerçekleştiği gün darmadağın bir ortam, oradan oraya koşuşturmaca vs. hadi yerleştik, malzemeleri yerine koyma vs hanedeki herkes tam anlamıyla yorulduk diyordu. Evlilik sonrasında 3. yer değiştirmemiz olmasına rağmen yine de insan her ayrılışta bir zahmet yaşıyor. Evlerdeki bazen hiç kullanmadığımız eşyalar, yada kullandığımız ancak çok hantal olan eşyalar, taşınma sırasında ek bir meziyet oluyor.

Halen kullanmadığımız, bazen yerinde bile olduğunu unuttuğumuz bardaklardan mutlaka sizin evinizde de bulunuyordur. 🙂

Taşınma hengamesini atlattıktan sonra büyük bir Elhamdülillah dedik. Zaman hızlı ilerliyor. Uyum sürecini biraz sancılı atlatıyoruz. Ama buda geçecek inşallah.

Yeni bir Şehir Alışık olmadığımız Alışkanlıklar

Bursa ‘da alışkanlığımız olan bir çok şeyi burada görmeniz pek mümkün değil. Bursa ‘ya kıyasla biraz daha kaba bir yer. Argo diyeceğim ama biraz daha ağırı olduğu için bedsöz demek daha doğru olur. Kötü sözler burada gündelik hayatın Selam, Merhaba, nasılsın ‘ı gibi bir şey…

Birşeyleri tarif ederken özellikle orta yaş üstü kişilerden çok fazla duyabilirsiniz. O yüzden az konuşmak daha iyi birde bilmediğiniz bazı kelimeler duyabilirsiniz. O nedemek diye sormayın “pişman olabilirsiniz” tavsiyem bu gibi sözleri duyduğunuzda kısa bir hıı diyip geçin, eğer adam üstüne bastırıyorsa o anlamadığınız cümlenin sizde o basış kuvveti kadar hıı yı uzatın 🙂

Trafik kuralları

Kütahya ‘da Şehrin batı kısımlarında yollar epey geniş, düzenli bir iskan var. Ancak yerleşim yerlerine çok yakın olan, D655 Devlet yolu ve bulvar olarak tanımlanan geniş caddelerde çok fazla kesinti olduğu için sık kaza olabiliyor. Birde D655 yanında konumlanan yanyollarda zaman zaman 100 – 140 km üzerinde giden (hız sınırı 50) araçlar, normalde sakin olması gereken bu yollarda ölümcül kazalar yaşamanıza neden olabilir.

20 metrelik caddelerde 2 bazen 3 şeritin alelade bırakılan arabalarla işgal edildiğini görebilirsiniz. Ancak şehir halkı bunu kanıksadığı için çok umursamıyorlar. Birbirine korna çalmadan yol vererek geçişi trafik polisine ihtiyaç duymadan halledebiliyorlar.

Sakin Şehir

Bu yönüyle baktığınızda kütahya çok sakin bir şehir, herşey yavaş ilerliyor. Öğrenci kartı çıkarmak için 1 hafta (okulun ilk açıldığı dönemler 1, 2 ay boyunca böyle sonra normale dönüyor) doğalgaz aboneliği açtırmak için 4 gün, beklemeniz gündelik olaylardan biri. Belediye de bir işiniz varsa (su aboneliğimle ilgili bir sorun vardı. Bunu gidermek için su abonesi birimine belediye santrali aktarıyordu ama kimse açmıyordu. Belki 6 7 kez bu durumla karşılaştım) geç dönüşler alabilir, yada ulaşamayabilirsiniz.

İyi tarafından baktığımızda bir şekilde işleriniz hallediliyor.

Sağlık Sistemi

Sağlık sistemleri olarakta bursa ‘da alışık olduğumuz, ihtisaslaşmış hastaneler yok, şehir hastanesinde tek poliklinikte acil, çocuk, yetişkin tüm hastalar burada bakılıyor. Hastanenin sanırım küçük olmasından dolayı kalabalık ve yoğun göründüğünü düşünüyorum. Devletin sağlık sisteminin küçük şehirlerde (nüfusu 1 milyondan küçük) çok gelişmediği bariz görebiliyorsunuz. O yüzden herhangi birinden doktor tavsiyesi istediğinde genelde özel hastanelere yönlendiriyorlar.

İSG Danışmanlığı

Halen yürütmekte olduğum, isg danışmanlığı faaliyetlerine kütahya osgb firmaları ‘nda devam ediyorum, bursa osgb firmaları ‘nda edindiğim tecrübelerle hem hizmet ağımız hemde mutlu müşteri ailemiz genişlemeye devam ediyor.

Sunduğum hizmetlerden bazılarına aşağıdaki listeden tıklayıp ulaşabilirsiniz.

04.12.2021
661
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?