trende

İSGKATİP Sözleşme Onay Sorunu Çözümü

İSGKATİP Sözleşme Onay Sorunu Çözümü

İSGKATİP sistemi üzerinde zaman zaman yapılan güncellemelerle İSG Profesyönelleri ve OSGB Firmaları ‘nda isgkatip sözleşme onay sayfasında sorunlar yaşanmaya başlandı. Yapılan güncelleme e-devlet uygulamlarına girişlerde sms doğrulama (çift doğrulama) güvenlik önleminden kaynaklanıyor.

İSGKATİP E-DEVLET ‘e girişlerde güvenlik engeli!

Eğer daha önce çift doğrulama ayarlarını turkiye.gov.tr yada e devlet android / apple uygulamaları üzerinden aktif hale getirmediyseniz. İSG KATİP sistemine girişlerde hata ekranı ile (çift doğrulama ekranı ayarları yapılmadı) karşılaşabilirsiniz.

İSGKATİP barındırdığı kişisel – kurumsal bilgiler nedeniyle ek güvenlik önlemleri almaya ihtiyaç duyuyor. Bu güvenlik önlemlerinin neden daha önce alınmadığı ise sistemi kullananlar için başka bir soru işareti konumunda.

İSGKATİP Çift Doğrulama – İki Aşamalı Doğrulama Güvenlik Ayarı Nasıl Yapılır?

E devlet web sitesi üzerinden kullanıcı bilgilerinizle giriş yaparak, doğrulanmış cihazlar kısmına telefon numaranızı doğrulayarak iki aşamalı güvenlik ayarlarını açabilirsiniz.

Ancak bu sayfaya erişemiyor ve aynı hatayı e devlete girerken de alıyorsanız. Farklı iki yol tercih etmelisiniz.

PTT ‘lerden E Devlet Güvenli Giriş için Cihaz kaydı yapılıyor!

Biraz zahmetlide olsa PTT ye giderek bu işlemi ücretli / ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Burada ücretli veya ücretsiz tanımını iki isg profesyöneli çalışma arkadaşımızın yaşadığı deneyim sebebiyle ekledim. Bursa Merkez PTT ‘de isgkatip e giriş amacıyla güvenli doğrulama işlemleri için 4 TL ücret alındığını söylemişti. Başka bir arkadaşımız ise Nilüfer PTT baş müdürlüğünde ücretsiz olarak yapıldığını söyledi. Bu nedenle kesin ücretli yada ücretsiz olarak belirtmeyi doğru bulmadım.

NFC özellikli Telefonlarda İSGKATİP İki Aşamalı Doğrulamayı aktif edebilirsiniz.

Eğer bir akıllı telefonunuz var ve NFC özelliğini destekliyorsa, Yeni TC Kimlik Kartı sahibiysenizz Google Play üzerinden e devlet uygulamasını indirip Yeni kimlik kartınızı taratarak iki aşamalı doğrulamayı aktif hale getirebilir. E devlet uygulamalarına yada İSG KATİP sistemine çift doğrulama ile güvenli bir şekilde erişebilirsiniz.

Apple Telefonlar İçin Dikkat
APPLE telefonlarda sanıyorum bu özellik çalışmıyor. Deneyip başaran apple kullanıcıları varsa yorum olarak deneyimlerini okuyucularımızla paylaşabilirler.)

OSGB Firmaları için büyük bir kabus mu başlıyor.

OSGB Firmaları ‘nda İSGKATİP atama işlemleri OSGB Sorumlu Müdürleri tarafından gerçekleştiriliyor. OSGB Sorumlu müdürlerinin TC Kimlik numarası ve E Devlet şifresi ile isgkatip sistemine giriş yapıldıktan sonra isg hizmet sözleşmeleri eklenip, siliniyor.

Ancak bu durum zaman kaybınıda beraberinde getiriyor. Sözleşmelerin giriş süreleri işyeri tehlike sınıflarına ve aldıkları hizmet türüne göre farklılık gösterebilir. Çok Tehlikeli sınıftaki bir işletme için işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, diğer sağlık personeli atamalarının yapılacağını düşünürsek. 5 Dk lık bir zaman kaybı sadece atama için geçiyor.

Bunun birde hizmet alan işyeri tarafından onay sürecini katarsak, her şey yolunda giderse 1 firmanın atamalarının tamamlanması 15 20 dk yı bulabiliyor. Az sayıda firmaya hizmet sunan osgb firmaları için bu bir sorun değil, ancak hizmet alan işyeri sayısı arttıkça bunu da takip etmek ve sadece bir sorumlu müdürün bunları yapmasını beklemek gerçekten güç.

İSG Katip Atama işlemlerindeki Problem Çözülmezse!

İSG KATİP sisteminde yukarıdaki bahsettiğimiz sorunlar sebebiyle sorumlu müdürlerin şifreleri en az 3 5 İSG Profesyöneline veriliyor ve atamalarda OSGB Sorumlu Müdürüne yardımcı olunmaya çalışılıyor. Ancak bu durumda da e devlet üzerinden yapılacak bir işlemde suçun tamamen osgb sorumlu müdürünün üzerine kalması gibi bir sorun ortaya çıkıyor. Bunun yerine yetki paylaşımı isgkatip sistemi üzerinden yapılarak. İSG profesyönelleri arasında atama işlemleri yapabilme izni verilebilirse bu durumun ortaya çıkardığı sorun çözüleceğe benziyor. Ancak 2013 yılından bugüne aynı uygulamanın sadece osgb sorumlu müdürleri üzerinden gittiğini hatırlayacak olursak çözüm için daha çok beklemek gerektiğini söyleyebiliriz.

28.01.2024
3.191
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?