trende

İşe Giriş Sağlık Raporu Büyüyoruz…

İşe Giriş Sağlık Raporu Büyüyoruz…

Halim ASA İSG Danışmanlığı olarak 2013 yılından bu güne bursa osgb sektöründe edindiğimiz tecrübeleri çalışanlar ve işverenler açısından faydalı, doğru bilgilerle yönlendirmeye devam ediyoruz.

Sektörün bilinçlenmesi için en önemli etken kanun ve yönetmelik sınırlarına bağlı kalınarak yapılan danışmanlık faaliyetlerinde iki tarafında haklar açısından doğru kaynaktan beslenmesine yardımcı olmaya devam edeceğiz.

İşe Giriş Sağlık Raporu İçin Aşağıdaki Butonlardan iletişime geçebilirsiniz

Sağlık raporu kapsamında ilk önce bursa işe giriş sağlık raporu çalışmalarıyla yürüttüğümüz çalışmalarla birlikte bursa ‘da çalışanların iş için sağlık raporu ihtyaçlarında, konum ve maliyet açısından en uygun noktalardan sağlık raporu almaları amacıyla oluşturduğumuz çözüm ağımızı büyüttük. Bugün 5 noktada osmangazi, yıldırım, nilüfer, kestel, gürsu gibi ilçelerde sanayi ‘nin tüm yoğunluğuyla bulunduğu bu alanlarda sağlık raporu hizmetini hızlı ve uygun fiyatlarla almasını sağlayarak bugün 1000 ‘lerce kişinin gülen yüzü olduk.

bursa nilüfer iş için sağlık raporu
bursa nilüfer sağlık raporu,nilüfer sağlık raporu, nilüfer sağlık raporu veren yerler, nilüfer sağlık raporu tetkikleri

Çalışanlar ‘ın her işe girişlerinde özellikle insan kaynakları tarafından 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında alınmasını talep ettikleri işe giriş sağlık raporu, işyeri hekimi tarafından istenen tetkiklerden oluşan kanuni bir zorunluluktur. İşe giriş sağlık raporu ile çalışanların ve işverenin hakları muhafaza edilmektedir. Çalışanın mevcut sağlık durumu kontrol edilerek, daha sonra işyerinde oluşacak aksi durumlarda sağlıktaki kayıp oranları bu raporlar ile tespit edilebilmektedir.

Sağlık raporları alınırken mutlaka işyeri hekimi ile yada (tam süreli bir işyeri hekimi yoksa, yada ik bu konuyla ilgili bilgilendirilmişse) insan kaynakları ile görüşülerek hangi tetkiklerin yapılması istendiği tekrar tekrar işlem yapmamak için önem arz etmektedir.

Sağlık Raporu Çeşitleri Nelerdir?

Staj için sağlık raporu

Öğrencilerin özellikle okul bitişlerinde kısa dönem staj ve uzun dönem stajlarında staj yapacakları işyerleri tarafından istenen sağlık raporu staja başlamadan önce alınması gerekmektedir. Staj için sağlık raporu işlemleri staja başlanacak işyerinde bulunan işyeri hekimi yada (işyeri hekimi tarafından bilgilendirilmişse) insan kaynakları tarafından hangi sağlık raporu tetkiklerinin yapılması gerektiği öğrenilerek ilgili tetkiklerin listesi ile staj işlemleri için sağlık raporunu bizi arayarak alabilirsiniz. Hemen Ara 0551 254 56 38

Yeni işe giriş sağlık raporu

yeni işe giriş sağlık raporu
işe giriş sağlık raporu için arayın 05512545638

Yeni işe giriş sağlık raporu, 6331 Sayılı Kanun 15 nolu madde sağlık gözetimi başlığı kapsamında her işe girişlerde mutlaka alınması zorunlu olan bir yükümlülük. Çalışanlar açısından oluşan duruma göre erken tanı özelliği ve birincil koruma kapsamında yer alan sağlık raporu hizmetleri çalışanlar için büyük bir önem taşımaktadır.

Zaman zaman insan kaynakları birimi tarafından doğru yönlendirilmeme sonucu sağlık raporu istenildiği söylenip, tetkiklere gerek yok gibi talepler gelebiliyor. Ancak sağlık raporundaki en önemli nokta olan biyolojik bulgular. Akciğer grafisi, odyo, işitme testi, hemogram, tam kan sayımı, solunum fonksiyon testi, sft, hepatit testleri, portör muayenesi, bulaşıcı hastalık testleri, biyokimya testleri vb sağlık tetkikleri ile tespit edilerek gerçek bir muayene neticesinde sağlık durumlarınızın kayıtlara geçmesini sağlamak kendiniz için en büyük sorumluluğunuzdur.

Çalışanlar açısından en büyük sorun olan maliyetler ile ilgili müşterilerimizden zaman zaman sorular alıyoruz. Burada en önemli etken 6331 Sayılı kanundur. Burada çalışanlara verilen ve iş güvenliği ve iş sağlığı ile ilgili hiç bir maliyetin çalışanlara yansıtılamayacağı hususu açık olması sebebiyle. Normal şartlarda mutlaka işveren tarafından ödenmesi gereken sağlık raporu giderleri, işveren tarafından şu savunmayla çalışanlardan ücret alınması istenmektedir. Gelen çalışan 2 gün durmadan gidiyor. Sonrasında yaptığımız masraflar çöp oluyor. Bu noktadan bakıldığında işe giriş sağlık raporu maliyetleri birlikte düşünüldüğünde bir hak verilebilir. Ancak çalışan açısından düşünüldüğünde iki tarafa eşit olarak sunulan deneme süresi (işe girişlerde ilk iki ay süresince hiç bir gerekçe göstermeden iki tarafta sözleşmelerini sonlandırabilir) sonrasında çıkma hakkı bulunmaktadır.

Burada çalışan tarafından sağlık raporu giderleri karşılanmışsa ilgili ödemeye ait belgeler alınarak. İşverenle karşılıklı uzlaşarak sorunun çözümü iki taraf içinde daha uygun olacaktır.

Periyodik sağlık raporu

Çalışanların aynı işyerinde kanun tarafından belirlenen sürelerde çalışması halinde yeni işe girerken aldıkları sağlık raporu ‘nun yenilenmesi durumu periyodik sağlık muayenesi, periyodik sağlık tetkikleri olarak geçmektedir.

Kanun nezdinde az tehlikeli işlerde 5 yılda bir, tehlikeli işlerde 3 ylılda bir, çok tehlikeli işyerlerinde ise her yıl bu sağlık raporlarının yenilenmesi kanuni olarak zorunludur. Yeni işe giriş sağlık raporu ‘nda genel olarak çalışan tarafından ödenen bu maliyetler periyodik sağlık muayenesinde tamamen işveren tarafından karşılanmaktadır. Bu noktada kanuni sorumluluğun iki taraf içinde oturduğunu görüyoruz. Sekonder koruma kapsamında olan periyodik sağlık muayenesi sırasında bir çok sağlık sorunu erken tanı ile ilerlemeden önlenmekte, işyeri için alınması gereken önlemlere ilk bakışı sağlamaktadır.

Bu yönüyle incelediğimizde periyodik sağlık muayenesinin önemini anlamışsınızdır. Burada periyodik sağlık muayenesi hizmetleri iki türlü sunulmaktadır. İlki yeni işe giriş sağlık raporu hizmetinde olduğu gibi sağlık raporu hizmetini hizmet alınan osgb firması yada sağlık laboratuvarı ‘na giderek sağlık raporu işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. İkinci yöntem ise mobil sağlık aracı hlizmeti ile mobil sağlık hizmeti alarak, çalışanlarınızın çalıştıkları işyerlerinde tetkik süreçlerinin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Tam Teşekküllü sağlık raporu

Tam teşekküllü sağlık raporu işyerleri tarafından bu dönemde adını sıkça duyduğumuz bir sağlık raporu türü. Özellikle kamu kurumları tarafından gelen bu talep çalışanların işe giriş sağlık muayenelerinin daha detaylı tetkikler ve uzman doktorlar tarafından onayını isteyen bir belgedir.

Bu yönüyle yine devlet hastaneleri ve bizim aracılığımızla alabileceğiniz tam teşekküllü sağlık raporu hizmetlerinde eğer heyet raporu isteniyorsa bu durumda sadece devlet hastanesinden bu raporu almanız gerekmektedir. Ancak kanuni yönden bakıldığında ise bu türde bir raporun işverenler tarafından istenmemesi gerekmektedir. Çünkü kamu sağlık kurumlarına sadece 50 den az çalışanı olan ve Az Tehlikeli işlerde sağlık raporu verme hakkı tanınmıştır. Bu yönüyle kamu kurumu hastaneleri tarafından da yanlış bir uygulamaya yer verilmemesi için Çalışma yapılacak yerin ve tehlike sınıfının sorgulanması doğru olacaktır.

Gemi Adamları Sağlık Raporu

Gemi, tersane gibi işyerlerinde çalışanlar için istenen bu raporda yeni işe giriş sağlık raporundan bir farklılık taşımamaktadır. Sadece uluslararası olarak gemilerde çalışan personeller için gemi işletmecisi işyeri hekimi tarafından yada uluslararası normlar kapsamında özellikle ziyaret edilecek ülke de var olan bulaşıcı hastalıklara önlem olarak vurulması gereken özel aşılar ve özel tetkikler gerekebilir. Bu nedenle bu tarz işlerde çalışacaksanız mutlaka, ilgili sağlık tetkiklerini liste olarak isteyin.

Yurt Dışı İşleri için Sağlık Raporu

Yurt dışında çalışacak personellerden sağlık raporu istendiğinde temel olarak Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışacak personellerden istenen aynı tetkikler istenmektedir. Akciğer grafisi, işitme testi, odyo, solunum fonksiyon testi, sft, tam idrar tahlili, ekg, elektro kardiyografi gibi temel tetkikler ve işyeri hekimi tarafından yada şirkete bildirilmiş olan tetkik listesi çalışana iletilir. Çalışan bu tetkikleri yaptırarak yurtdışı çalışmalarında sağlık raporunu alabilir.

Yurt için sağlık raporu

Özellikle üniversitenin covid önlemleri sonrasında yeniden açılmaya başlayan üniversiteler sebebiyle kyk, yada özel yurt, öğrenci apartları gibi noktalarda yerleşen üniversite öğrencilerinin yurt ve apartlarda sağlık sorunlarına neden yada maruz olmaması amacıyla temel sağlık tetkiklerinin gerçekleştirilerek sağlık raporlarını temin etmeleri gerekmektedir.

İşe Giriş Sağlık Raporu hizmeti uzmanlık gerektirir. Anlaşmalı laboratuvarlarımız ile iş sağlığınızı güvende kılmak için çalışıyoruz. Henüz aramadıysanız en kısa sürede bize ulaşın, işe giriş sağlık raporu hizmetlerinde doğru hizmeti alın.

26.09.2021
1.230
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?