trende

Böbrek Fonksiyon Testleri

Böbrek Fonksiyon Testleri

Dışta korteks, içte medulla olmak üzere iki bölümden oluşan böbreklerimizde, koni biçimli dokular, böbrek piramiti adıylada tanımlanır. Bu çok sayıdaki doku kitleleri ile birlikte böbrek pelvisine doğru uzanan papillada son bulan piramitlerin tabanı böbrek fonksiyonları için büyük önem taşır.

İşe Giriş Sağlık Raporu İçin Aşağıdaki Butonlardan iletişime geçebilirsiniz

Vücudumuzda her organımız kendi mahiyeti ile birlikte çok önemlidir ve korunması için azami gayret gösterilmelidir. İşe giriş sağlık raporu hizmetlerinde yapılan böbrek fonksiyon testlerinde işe giriş muayeneleri ile birlikte periyodik sağlık muayenelerinde çalışanların böbrek fonksiyonlarındaki bozukluklar tespit edilerek ikincil koruma ile hastalığın teşhisi ve tedavisine başlanması hedeflenmektedir.

ÜRE TESTİ Nedir?

Genel anlamıyla incelendiğinde üre, proteinlerin karaciğerde parçalanarak, amonyağa dönüşmesi neticesinde, üre oluşumu tamamlanır ve böbreklerde bu madde süzülerek vücut dışına atılan atık madde olarak tanımlayabiliriz.

Üre düşüklüğü nedir?

Düzensiz ve yetersiz beslenme ile ortaya çıkan üre düşüklüğü, vücudumuzu ihtiyaç duyduğu protein miktarının, besinlerimiz aracılığıyla karşılanamadığı durumlarda ortaya çıkar. Nadiren rastlanılsada temel sebeplerinden biri olarak düzensiz, yetersiz beslenme en çok karşılaşılan etkenlerin başında gelmektedir.

Üre düşüklüğü belirtileri nelerdir?

Protein yönünden eksik beslenme nedenine bağlı olarak ortaya çıkan üre düşüklüğü, zaman zaman aşırı su tüketimi sebebiyle de ortaya çıkabilir. Karaciğer hastalıklarına bağlı olarakta ortaya çıkma durumu bulunur. Ürenin düşmesine neden olan hastalıklarla bağlantılı olsa da çoğunlukla sık tuvalete çıkmak ve köpüklü idrar ile görülmektedir.

Üre Testi Ücreti

Böbrek fonksiyon testleri ‘nden biri olan üre için fiyatlar değişiyor olsada 2020 yılından bu yana sık sık artış gösteren TL ‘nin değer kaybına bağlı olarak sık sık yapılan asgari ücret zamları ile birlikte laboratuvarlar tarafından yeniden değerlendirme yapılmaktadı.

Ücretler değişken olmakla birlikte üre fiyatına ait en son ücret bilgilerine aşağıdaki formda ücretini öğrenmek istediğiniz testleri seçerek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2023 Yılı içerisinde 150 TL – 200 TL bandında işe giriş sağlık raporu için üre testi yaptırabilirsiniz.

Kreatinin Nedir?

Kasların enerjisinde önemli bir role sahip olan Kreatin, yüksek enerjiye sahip fosfat içerir. Bazı reaksiyonlar ile fosfattan ayrışır. Enerji oluşumunun önemli bir yapı taşı olan kreatin miktarının %1 – 2 si yıkılarak kreatinin e dönüşür. Kanda Kreatinin testi ‘de aynı Üre testi ‘nde olduğu gibi önemli test kitlerinden biridir.

Kreatinin Düşüklüğü Nedir?

Yapılan testlerde referans değerlerinin altında bulunması durumu olarak değerlendirilen kreatinin düşüklüğü, DMD, Myastenia gravis gibi nörolojik rahatsızlıklar ile birlikte, Yaşlılık, kilo kaybı gibi fiziksel göstergler ilede kendini belirtmektedir. Buna bağlı olarak kas kütlelerinin azalmasına sebebiylet verir.

Kreatinin Testi Ücreti

Böbrek fonksiyon testleri ‘nden biri olan Kanda Kreatinin için fiyatlar değişiyor olsada 2020 yılından bu yana sık sık artış gösteren TL ‘nin değer kaybına bağlı olarak, 6 ayda bir yapılan asgari ücret zamları ile birlikte laboratuvarlar tarafından yeniden değerlendirme yapılmaktadır.

Ücretler değişken olmakla birlikte Kanda Kreatinin testi fiyatına ait en son ücret bilgilerine yukarıdaki formda ücretini öğrenmek istediğiniz testleri seçerek bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2022 Yılı içerisinde 50 TL – 100 TL bandında işe giriş sağlık raporu için Kanda Kreatinin testi yaptırabilirsiniz.

09.09.2022
824
Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. Fahri dedi ki:

    Dusuk nedenlerini yazmissiniz da hangi durumlarda yukselir onuda yazarsak iyi olmazmi

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?