trende

hepatit a antikor testi

hepatit a antikor testi

Hepatit A (Anti HAV IGG) Nedir?

Kelime anlamı olarak karaciğer iltihabı olarak tanımlayabileceğimiz hepatit testleri, Dünyada her yıl 400 Milyon insanı etkilemektedir.

Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C gibi varyasyonları bulunan Hepatit hastalığı bulaşıcılığı ve zararları uzman doktorlar tarafından uygulanan tedavi yöntemleri ile önlenebilmektedirSarılık; Bulaşıcı Sarılık; Karaciğerin hepatit a virüsü ile meydana gelen enfeksiyonudur. Hepatit a virüsü sular ve gıdalar ile bulaşır. Karaciğerde iltihaplanmaya yol açar. Hepatit a nadiren çok ağır karaciğer iltihabına ve karaciğer komasına yol açar.

Sağlık raporu kapsamında bugün bursa sağlık raporu, istanbul sağlık raporu, kütahya sağlık raporu ile üç ilde bulunan çözüm ortaklarımız ile sizlere en uygun fiyatlarla sağlık raporu hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Bizi aramadan işe giriş sağlık raporu almayın.

Hepatit A Testi Pozitif olması çalışmaya engel midir?

Eskiden bulaşıcı sarılık olarak da bilinen hepatit a günümüzde aşı ile önlenebilmektedir. Ve çalışmaya engel değildir. Hepatit a en sık görülen viral hepatit türü olmakla birlikte, kronik değildir. Tamamen iyileşmesi 6 ayı bulabilmektedir.

işe giriş sağlık raporlarında ANTI HAV testi olarakta bilinen hepatit A antikor testi hangi işlerde daha çok istenir? gibi bir soru aklınıza gelebilir. Bulaşıcı hastalıkların risk olarak görüldüğü tüm sektörler için işyeri hekimi tarafından talep edilebilen sağlık tetkiki, özellikle gıda sektörü çalışanlarında portör muayenesi ile birlikte hepatit bulaşıcı testleri yada anti hav testi gibi isimlerle talep edilmektedir.

Hepatit A Antikor Testi (Anti HAV IGG)

Test, hepatit A virüsü (HAV) enfeksiyonunun sebeb olduğu karaciğer enfeksiyonunun tanısına yardımcı olur. Hepatitlerin bir çok sebebi vardır bu test semptomların hepatit A ya mı bağlı olduğunu gösterir.

Testin 2 versiyonu vardır ve hepatit A nın 2 çeşit antikorunu saptamak için kullanılırlar.

Hepatit A IgM antikorları, hepatit A ya ilk maruz kalınınca üremeye başlarlar. Hepatit IgM antikorları akut enfeksiyon’un erken teşhisinde kullanılırlar.

Hepatit A IgG antikorları daha geç ortaya çıkar. Uzun yıllar boyunca vücutta kalmaya devam eder ve aynı virüsle enfekte olmanızı önler. IgG antikorlarına özel bir test olmamakla birlikte total antikor testi hem IgM, hem de IgG antikorlarını tespitini sağlar. HAV ile hem önceki ve hem de şimdiki enfeksiyonu belirler. Hepatit A aşısı yapıldıktan sonra da pozitif kalacaktır.

Hepatit A antikorları asemptomatik kişilerin hastalık açısından taranmasında da kullanılır.

Akut hepatitlerde bilirubin,karaciğer paneli, ALT, AST gibi diğer testlerde tanıya yardımcı olmak için kullanılır.

Bir çok kişide hepatit A semptom oluşturmaz. Bu test sizin bu hastalığı hiçbir semptom görülmeden atlattığınızı da gösterebilir.

Eğer hepatit A aşısı yaptıracaksanız sizde total hepatit antikorlara bakılır ve aşıya ihtiyacınız olup olmadığı belirlenir, Eğer antikorlarınız pozitif ise aşının size bir faydası olmayacaktır. İki doz aşınızı olduktan sonrada bu test yapılır ve aşının bağışıklık oluşturup oluşturmadığını gösterir. Ancak hemen herkes aşıdan dolayı bağışıklık oluşturduğu için bu test bu amaçla genellikle kullanılmaz

Test sonucu ne anlama gelir?

Hepatit A aşısı olmadı iseniz sonuçlar ve yorumları aşağıdadır:

  • HAV IgM Total HAV Antikorları (IgM and IgG) Sonuçlar
  • Pozitif Akut HAV enfeksiyonu
  • Pozitif Akut HAV enfeksiyonu
  • Negatif Pozitif Aktif enfeksiyonu yok ancak geçirilmiş HAV maruziyeti nedeniyle HAV’a karşı bağışıklık
  • Pozitif HAV virüsüne maruz kalınmış ancak akut enfeksiyon
  • Negatif Şimdi veya eskiden geçirilmiş bir HAV enfeksiyonu yok;eğer risk grubunda ise aşı yapılabilir.
  • Total antikor testleri IgM ve IgG nin her ikisini de tespit eder ayrımı yapmaz. Total antikor testi veya hepatit IgG testi pozitif ise bu size, sizin farkında olmadan bir hepatit A enfeksiyonu geçirdiğinizi ve aşı olmanıza gerek olmadığını gösterir.40 yaşını geçmiş erişkin insanların %30’unda bu antikorlar saptanır.Aşı oldu iseniz ve bu test pozitif sonuçlandı ise bu size hepatit A ya karşı bağışıklığınız olduğunu ve genellikle tekrar bu hastalığa yakalanmayacağınızı göstermez.
15.10.2021
4.506
Ziyaretçi Yorumları (1)
  1. Burak dedi ki:

    Bnde 0.00009 degerinde anti hav igg pozitif cikti bu hastalik hiv mi ayrmi

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?