trende

Dansite Nedir? Yüksek veya Düşük Olması Ne Anlama Gelir?

Dansite Nedir? Yüksek veya Düşük Olması Ne Anlama Gelir?

Dansite nedir? Dansite yoğunluk anlamına gelir. TDK Sözlüğünde ise sıkça Türkçemizde de kullanılan dansite, özgül ağırlık olarak tanımlanır. Fransızca olan dansite kelimesi Tıp sözlüğünde ise vücuttaki ilgili maddenin yoğunluğunu ifade eder. İşe Giriş Sağlık Raporu, rutin sağlık kontrolleri, ehliyet sağlık raporu gibi konularda işyeri hekimi, doktor test ister. Bu işe girişlerde durum tespiti yapılması zorunluluğu kapsamındadır. İş için sağlık raporu konusunda kanunlar nezdinde her işe girişte bazı tahlillerin yeniden yapılması gerekir.

Dansite Hangi Tahlillerde Daha Çok Görünür?

Dansite tanımıyla daha çok, Akciğer Grafisi, TİT, Tam İdrar Tahlili, Meme çerçevesinde yapılacak tahlillerde gözlenir. İdrar testinde dansitte, vücuda alınan sıvıya ait işleme durumunu da gösterir.

Dansite Nedir?

Dansite, yoğunluk anlamında da kullanılan, özgül ağırlıktır. Tıpta Akciğerlerin, kemik yapılarının durumunu gösterir. Bunun yanında dansite en çok idrar tahlilinde kullanılır. kullanılan anlamında ise vücutta idrar, kemik benzeri yapıların sağlığıyla ilgili bilgi vermektedir. En çok uygulanan dansite işlemi ise idrar dansitesindedir. İdrar tahlilinde sıvıların oranı çalışan adayının / hastanın metabolik sağlığı hakkında bilgi verir.

Akciğerde Dansite Artışı Nedir?

Akciğer grafisinde göğüs gölgesindeki koyuluk ve açıklığın artış / azalışı olarak belirtilir. Akciğer grafisi ‘nde bir bölümün yada tamamının yoğunluğunu tanımlarız.

İdrar Tahlilinde Dansite Nedir?

İdrar Tahlilinde Dansite, idrarın yoğunluğunu gösterir. Tam İdrar tahlili sonuçlarında “idrar spesifik gravite” ile ölçülür ve bazı idrar tahlili raporlarında SG olarak kısaltılmış şekilde belirtilir. Dansite üriner sistem rahatsızlıklarına ait bilgi gösterir.

İdrarda Normal Dansite Oranları Nedir?

Dansite değeri 1.002-1.030 arasında seyreder.

İdrarda Normal Dansite Oranları Yüksek Olursa Ne Anlama Gelir

Dansite değeri 1.030 ‘dan fazlaysa dansite oranı yüksek kabul edilir. Bunun anlamı, vücudun susuz kaldığı şeklinde yorumlanır. Ayrıca idrarda fazladan bulunan maddelerde bu yüksekliğe neden olur.
Glikoz, Protein, Bilirubin, Kırmızı kan hücreleri, Beyaz kan hücreleri, Kristaller, Bakteri

Dansite testinin yan etkileri nelerdir.

İdrar dansite testi, yalnızca idrar yolu enfeksiyonu durumlarında idrarda ağrı ve yanma oluşabilir. Ancak dansite testi sadece idrar yapılmasını gerektirdiği için herhangi bir tehlike yada riskli bir durum oluşturmaz. Bunlara rağmen İdrarınızı yaparken sizi rahatsız eden durumlar için mutlaka uzman hekime danışılması gerekmektedir.

24.09.2023
19.724
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?