trende

Hijyen Belgesi

Hijyen Belgesi

Çalışma hayatına başlangıçta, insan kaynakları tarafından istenen belgelerden biri olan hijyen belgesi. Hijyen belgesi, özellikle gıda ile ilgili olan işyerlerinde talep edilmektedir. Personel alımında talep edilen hijyen belgesi olmadan işe başlatılamaz. Hijyen belgesinin nereden ve nasıl alınacağı çalışanlar tarafından sıkça araştırılmaktadır. Hijyen belgesi insan sağlığının büyük öncelik olarak görüldüğü ve risk taşıdığı, bulaş ihtimali yüksek olan işyerlerinin personel alımında çok büyük önem taşımaktadır. Hijyen belgesi ile ilgili en çok aranan konulardan biride hijyen belgesi nereden alınır? başlığıdır. Hizmet yazımızın devamında bu konuların tümüne yanıt bulabileceksiniz.

Hijyen Belgesi Hangi İşyerlerinde istenir?

 • Restaurant Çalışanları
 • Marketlerde Şarküteri Çalışanları
 • Şarküteri Çalışanları
 • Tavuk, Et, Balık İşleme Tesisi Çalışanları
 • Hotel Çalışanları
 • Kuaför Çalışanları
 • Dövme Yapan yerler
 • Güzellik Salonları vb.

Bu işyerlerinin haricinde de hiyen belgesi işyeri hekimince diğer sektörlerde çalışan işyerleri çalışanları içinde talep edilebilir.

Hijyen Belgesi İhtiyaçlarınız için iletişime geçebilirsiniz

2013 yılında bir Resmi Gazete ilanı ile birlikte yürürlüğe giren hijyen belgesi, yukarıda Hangi İşyerlerinde Hijyen belgesi gereklidir başlığında değinmiştir. Bu işyerlerindeki çalışanlar ve adaylar Hijyen Eğitimini tamamladıktan sonra hijyen eğitimi sınavını başarıyla kazanar, hijyen belgesi almaya hak kazanırlar. Hijyen belgesini almaya hak kazanan kişiler yukarıda verilen listedeki tüm işyerlerinde çalışabilirler. Aksi durumda hijyen belgesi alma zorunluluğu olan işyerlerinde hijyen belgesi almamış personel çalıştırılması durumuda işletmeler cezai müeyyide ile karşılaşmaktadırlar.

Hijyen belgesi almak için Nereye Başvurmalısınız?

Hijyen belgesi için sağlık bakanlığı ve çalışma bakanlığı onaylı laboratuvarımızdan hizmet alabilirsiniz. Şimdilik yalnızca bursa hijyen belgesi hizmetimiz ile bursa ‘da yaşayan çalışma hayatı paydaşları ile bu hizmetimizden faydalanabiliyorlar. Ancak ilerleyen zamanlarda istanbul hijyen belgesi, kütahya hijyen belgesi, izmir hijyen belgesi hizmetlerimiz ile sağlık raporu ihtiyaçlarınızda olduğu gibi Hijyen belgesi ihtiyaçlarınızda da uygun fiyatlarla yanınızda olmaya devam edeceğiz.

hijyen eğitimi ücreti ne kadar,
hijyen eğitimi ücreti 2022 , hijyen eğitim fiyatı

Hijyen belgesinin ücreti ne kadardır?

Hijyen belgesi ücreti her il için farklı olduğu gibi şehir içerisinde de farklılık gösterebilmektedir. Örneğin bursa hijyen belgesi ücreti 120 – 250 TL arasında özel eğitim kurumları aracılığıyla sunulmaktadır.

Hijyen Belgesi alırken nelere dikkat etmelisiniz

Hijyen Belgesini hangi kurumlardan alabiliriz?

Hijyen belgesi alırken, özel eğitim kurumunun yetkili bir kurum olması öncelikle kontrol etmeniz gereken noktalardan biridir. Bu yönüyle incelediğimizde yetki sahibi özel eğitim kurumları ve halk eğitim merkezleri nin tümü Hijyen belgesi eğitimini düzenleyebilir.

Hijyen Belgesini nereden nasıl indirebiliriz?

Hijyen belgesi eğitimini ve sınavını başarıyla tamamlayan adaylar. Hijyen belgesi sertifikasını yaygın eğitim başlığı altında e devletten indirebilirler. E- Yaygın Sistemine Girmek için Tıklayın.

Hijyen belgesinin geçerliliği ne kadardır?

Hijyen belgesi, ilkyardım eğitimi sertifikası yada temel isg eğitimi sertifikası gibi süreli bir eğitim değildir. Hijyen eğitimi düzenlemeye yetkili kurumlardan alınan tüm belgeler ömür boyu geçerliliğini korumaktadır.

Hijyen belgesi ne kadar sürede alınır.

Hijyen belgesi eğitiminin ve sınavının tamamlanmasından sonra e devlet üzerinde görüntülenmesi 1 kaç haftayı bulabilmektedir.

Hijyen belgesi eğitimini hangi eğitimciler verebilir?

Hijyen belgesi eğitmenleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Sağlık mensubu olan çalışanlar genel olarak hemşirelik, diğer sağlık personeli gibi branşlardan oluşmaktadır.

Hijyen belgesi
hijyen belgesi veren firmalar

HİJYEN BELGESİ NASIL ALINIR?

Çalışanların işe girişlerinde hijyen belgesi almak için kurumlara başvuru yapması ve halk eğitim merkezlerine kayıt olmaları gerekmektedir. halk eğitim merkezlerinde genelde uzun dönemlerde açılan eğitimler sebebiyle sıra beklememek için hijyen eğitim belgesi ücreti aynı yada yakın olan eğitim kurumlarına çalışanlar yönelmektedir. Hijyen belgesi aşamaları;

 • Hijyen Belgesi eğitimi alınır,
 • Hijyen Belgesi sınavı,
 • Sınavda başarılı olunması durumunda, Hijyen Belgesi eğitim kurumu tarafından çalışana verilir.
hijyen belgesi
hijyen belgesi nereden alınır

HİJYEN BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Hijyen belgesi almak için çalışanlar işyeri tarafından, halk eğitim merkezleri yada özel öğretim kurumlarından hijyen belgesi eğitimi vermeye yetkili kurumlara gönderilir. Hijyen eğitimi çalışan sağlığı kapsamında ele alınırsa işe giriş sağlık raporu ‘nda olduğu gibi işverence karşılanması söz konusu olabilir. Ancak bu konuda yönetmelik tek başına incelendiğinde çalışan tarafından hijyen belgesi ücreti ‘nin karşılanması gibi bir durum ortaya çıkmaktadır. Hijyen belgesi yukarıda geçen konularda da görüldüğü üzere çok zor bir konu değil. Ancak ücretle ilgili konuyu irdelediğimizde kanun ve yönetmelik iki tarafada ücretin karşılanabileceğini göstermektedir.

Hijyen Belgesi Eğitim İçeriği

 • Tuvalet temizliği
 • Kişisel temizlik kuralları
 • Koruyucu giysi kullanımı
 • Bulaşıcı hastalıklardan korunma yöntemleri
 • Gıda hijyeni
 • Mutfak hijyeni
 • İşveren ve İşçilere Yönelik Sağlık Yasaları
 • Virüsler
 • Bakteriler
 • Parazitler
 • Mantarlar
 • Enfeksiyonlar

E-DEVLET HİJYEN BELGESİ SORGULAMA

Hijyen Belgesi, Hijyen eğitimi ve hijyen belgesi sınavı tamamlandıktan sonra kurum tarafından alınan bilgiler MEB Yaygın eğitim sistemine girildikten sonra (E- Yaygın Sistemine Girmek için Tıklayın.) Bu portal üzerinden indirilebilmektedir. Bu nedenle hijyen belgesini kaybettiğinizde yada bir sorunla karşılaştığınızda çok fazla uğraş gerektirmeden. E Devlet kullanıcı adı ve şifrenizle E Yaygın Eğitim sistemine girerek hijyen belgesini e devlet üzerinden bir kaç tık ile indirebilirsiniz.

Hijyen belgesi
hijyen belgesi nasıl alınır

Hijyen Belgesi Fiyatı

Hijyen belgesi zorunluluğu 2013 yılında yayımlanan resmi gazete ile birlikte çalışma hayatına girmiştir. Özel kurumlar tarafından sunulan her hizmette olduğu gibi hijyen eğitimi belgesi ücreti de piyasa şartlarında belirlenmektedir. Yukarıda ayrıca konu başlığı olarak ele aldığımız hijyen belgesi fiyatı, 2022 yılı itibariyle 120 – 250 TL arasında olmakla birlikte bu fiyatların üstünde hijyen belgesi ücreti talep eden kurumlarda bulunmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?