trende
Bina Yıkım Planı

İnşaat sektörü bina yıkım planı ihtiyaçlarınız için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Yapım ve yıkım olarak ikiye ayrılan inşaa işlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusu bu iki alanı da başlangıcından bitişine kadar en yüksek seviyede önlem gerektirdiğini söylememiz gerekiyor.

Bina Yıkım Planı Fiyat Teklifi

Bina Yıkım İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği

Yıkım işlerinde isg önlemlerine bakmak için öncelikle bina yıkım planı üzerinde gerçekleştirilen kontrollerde dikkat edilmesi gereken riskler ve bunlara uygulanması muhtemel önlemlere yoğunlaşılması gerekmektedir.

Tamamen profesyönel bir bakış açısı gerektiren bina yıkım planı, inşaat mühendisleri tarafından hazırlanması gereken Bina Yıkım işlerindeki en önemli belgelerden biridir.

Bina Yıkım Planı hazırlanmadan bina yıkımına başlanması durumunda ise yıkım firmaları maddi cezalarla karşılaşabilmektedir.

Bina Yıkım Planı Profesyönel Hizmet

Bina Yıkımı, hafriyat işlerinizde sorunsuz bir süreç gerçekleştirmek istiyorsanız, sizde profesyönel ekiplerimiz aracılığıyla yıkım işlemlerinizi güven altında sürdürebilirsiniz.

Bina yıkım planı, mevcut tehlikelerin yanında yıkım sahasındaki potansiyel tehlikelerde göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır.

Bina Yıkım Planı Tehlike ve Riskleri Barındırmalıdır.

Yıkım Metodu doğru belirlenmelidir.

Binanın bulunduğu konum, yapı malzemesinin çeşidi ve ortamdaki tehlikelere bağlı olarak;

  • Makas, çene gibi isimlerle adlandırılan iş makineleri ile kolon kesme metodu yüksek binalarda dikey mimaride tercih edilir.)
  • Ekskavatör ve kırıcılar ise 1 ve 2 katlı küçük yatay mimarilerde tercih edilir.
  • Patlayıcı kullanılarak yapılan yıkımlar

Bina yıkım planı yıkım metodunun belirlenerek net olarak yazılması kanuni olarak zorunludur.

Yıkımı Yapılan yapıdan kopan parçalar

Çalışanların, ziyaretçilerin yıkım alanındaki kesilen yada çalışan yada ekipmanların üzerine düşmesi riskine karşı görevli personel ve ekipmanların dışındakilerin yıkım sahasına girişin engellenerek olası kazalar önlenmelidir.

Elektrik ile istenmeyen, kontrolsüz temas

Yıkım yapılan alanda bina içerisinde elektrik tesislerinin enerjisinin ana panolardan kesilmesinin yanında bina etrafındaki elektrik hatlarının kontrol edilerek havai hatlar içinde çalışma zamanında kesinti sağlanmalı. Kontrolsüz temaslarda akıma kapılma engellenmelidir.

Doğalgaz, sıvı ve gaz taşıyan tehlikeli madde boruları

Yıkım yapılacak alanda, sıvı ve gaz boruları taşıyan tüm hatlardaki vanalar kapatılmalı, kapanması mümkün olmayan borular için binadan düşecek parçaların boru üzerine gelmesini engelleyecek ek önlemler alınmalıdır.

İş Makinesinin devrilmesi, iş makinesi üzerine yıkıntı parçalarının düşmesi

Yıkım başlangıcından itibaren iş makinesinin yıkım planı zeminde önden bina sonuna doğru iş makinesi altı doldurularak ilerlemesi sağlanmalı. Zemin tesviyesi çok yükselme sorunu ile karşılaşılacaksa, yıkım metodlarında ikili seçim yapılarak, çene ile kolon kesme, sonrasında ekskavatör ve kırıcı kullanımı seçilebilir.

Toplama, Ayıklama işlemleri sırasında yaşanabilecek olumsuzluklar

Hafriyat, yıkım işlemlerinde ekskavatör tarafından ezilen moloz parçaları arasından çıkarılan, bakır, krom, alüminyum, demir, kurşun gibi madenler ayıklama çalışanları tarafından, demir kesme, kablo kesme gibi araçlar ve gözlük, eldiven ve iş elbisesi, baret gibi koruyucu ekipmanlar yardımıyla ayırılmaktadır. Bu işlemler sırasında, iş makinesinin çalışana çarpmaması için gözlemci tarafından telsiz ve işaretler ile operatör sık sık uyarılmalıdır. Bunun yanında yine kesme işlemleri sırasında dikkatli olunmaması aceleci olunması gibi durumlarda kesi yaralanmaları gerçekleşebilir. Yada ekskavatör makinesinin kırım işlemleri sırasında parça fırlaması, demir in stoklandığı alana atılırken çalışma arkadaşının üzerine parça gelmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bina Yıkım Planı Fiyat Teklifi için aşağıdaki form üzerindende bize ulaşabilirsiniz. Form herhangi bir şekilde hata verirse [email protected] adresine mail gönderebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Halim ASA İSG Danışmanlığı
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?